Burza w Sejmie ws. TK. Zobacz relację minuta po minucie

Polska
Burza w Sejmie ws. TK. Zobacz relację minuta po minucie
PAP/Jacek Turczyk
Henryka Krzywonos

Sejm w kontrowersyjnych okolicznościach wybrał pięcioro nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Opozycja wzywała do przerwania posiedzenia Sejmu i twierdziła, że łamana jest konstytucja. Nowi sędziowie to Julia Przyłębska, Henryk Cioch, Lech Morawski, Mariusz Muszyński i Piotr Pszczółkowski.

19:57

 

- Żenujący spektakl. Nie wynika on z czyjejś złej woli, ale nade wszystko z tego, czym machali posłowie Platformy Obywatelskiej, krzyczący "konstytucja". To akt, który sankcjonuje porozumienie okrągłostołowe, magdalenkowe, nie dziwię się walkom partii o możliwość interpretacji tego czegoś, co nazywają konstytucją. Bez zmian ustrojowych będziemy mieli ciągle do czynienia z takimi sytuacjami - powiedział Paweł Kukiz.

 

19:51


- Smutny wieczór. Wnioski zgłaszane przez PSL o wstrzymanie się z wyborem do orzeczeń TK planowanych na 3 i 9 grudnia nie zyskały akceptacji PiS. Źle się stało. Jeszcze gorzej, że pan prezydent nie zabrał głosu przed głosowaniem - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL.

 

19:50

 

- Obawiam się, że prezydent jeszcze dziś wieczorem albo jutro rano przyjmie od nich ślubowanie - powiedział o nowych sędziach lider Nowoczesnej. - Wszystko wskazuje na to, że zaraz będzie zaprzysiężenie - dodał.

 

19:48

 

- PiS buduje państwo nihilizmu. Nie ma dyskusji. Mało kto zna przyjętych kandydatów, jeden z nich na Twitterze w dzień wyborów podawał ich wyniki i łamał konstytucję. To nie są w moim przekonaniu osoby, które spełniają kryterium niezależności - zauważył Ryszard Petru.

 

19:45

 

- Dzisiaj wybrano niezgodnie z prawem na nielegalnym posiedzeniu pięciu sędziów TK. Na to nie ma zgody - dodała Kopacz.

 

19:43

 

Konferencja Ewy Kopacz tuż po głosowaniu. - Jak państwo zauważyli, marszałek Kuchciński pomylił rolę marszałka z karbowym i nadzorcą. Pozwolił sobie komentować politycznie wystąpienia posłów i selektywnie udzielał głosu w sprawach formalnych. Łamanie regulaminu stało się zwyczajem, nie możemy na to pozwolić. Nasz pakiet demokratyczny, który zostanie złóżony przez klub PO, będzie mówił o prawdziwej demokracji, a nie demokracji wobec PiS - powiedziała była premier.

 

19:35

 

19:30

 

Tymczasem pod Sejmem nadal trwa protest. Więcej TUTAJ.

 

19:26

 

Piotr Pszczółkowski piątym sędzią. 233 posłów za, 166 przeciw, za 8.

 

19:22

 

234 posłów za, 166 przeciw, 7 wstrzymało się. Julia Przyłębska sędzią TK.

 

19:18

 

Tymczasem... rozpoczęły się pytania ws. kandydatury na sędziego TK Julii Przyłębskiej. W Sejmie dzieją się rzeczy niezrozumiałe.

 

19:16

 

I dyskusji już nie będzie. 234 posłów za.

 

19:14

 

Joachim Brudziński zgłosił wniosek formalny o głosowanie... bez dyskusji. Polityk przeprosił także obecnych na galerii przedstawicieli służb mundurowych. Dzisiaj powinno się odbyć pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin

 

19:04

 

Kuchciński ogłosił pięciominutową przerwę i zaapelował do posłów o nieprzerywanie obrad. Zagroził karami dyscyplinarnymi.

 

19:03

 

Mariusz Muszyński trzecim sędzią. 236 poslów za, 170 przeciw, 4 wstrzymało się od głosu.

 

19:01

 

238 posłów za, 177 przeciw, 18 wstrzymało się - wniosek o natychmiastowe przejście do głosowania przyjęty.

 

18:58

 

- Nie obrażajmy się i nie wyzywajmy od komuchów. Każdy z nas został wybrany demokratycznie. Proszę moich rodaków, aby nie dali wygrać prowokacji - dodał Morawiecki.

 

18:55

 

Kornel Morawiecki z Kukiz'15 na mównicy. - Ta sytuacja bardzo oburza mnie i martwi. Przytoczone są tutaj słowa, nie wiem czy prawdziwe, ale dotyczące ludzi, których już nie żyją. To, co się tu dzieje, to jest jak w stanie wojennym. Panowie, jakaś miara rzeczy! To, co się tu dzieje... Trybunał Konstytucyjny poprzednio został wybrany niekonstytucyjnie. Ja nie jestem ekspertem od konstytucji, ale państwo to stwierdzacie, mówiąc, że dwóch sędziów zostało wybranych niekonstytucyjnie. Ja bym chciał, żeby taki Trybunał, który łamie konstytucję, po prostu sam ustąpił - powiedział i zebrał owację na stojąco od PiS. Teraz to oni skandują "konstytucja, konstytucja'.

 

18:52

 


18:44

 

232 za, 156 przeciw, 4 wstrzymało się od głosów - Lech Morawski sędzią TK.

 

18:27

 

Pod Sejmem energiczna demonstracja.

 

 

Demonstracja w obronie Konstytucji

Film zamieszczony przez użytkownika Barbara Nowacka (@barbaranowacka) 2 Gru, 2015 o 9:26 PST

 

18:24

 

Piętnastominutowa przerwa w obradach na wniosek Krzysztofa Brejzy z PO.

 

18:23


18:20

 

Trwają pytania w sprawie kandydatury Lecha Morawskiego. Chociaż dla parlamentarzystów to okazja bardziej do przepychanki, niż zgłaszania pytań.

 

18:11

 

Robert Kropiwnicki na mównicy. Mówi o łamaniu regulaminu Sejmu. W sali plenarnej coraz więcej emocji. - Za chwilę trzynasty grudnia. Wracają najczarniejsze scenariusze polskiej demokracji. Panie marszałku, proszę o przerwanie obrad - dodał.

 

18:10

 

Przed Sejmem protest. Coraz ostrzejszy.

 

18:06

 

Henryk Cioch wybrany na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. 236 posłów za, 167 przeciw, 6 przeciw.

 

18:05

 

Emocjonalne wystąpienie Henryki Krzywonos:

 

 

18:02

 

Marszałek wyłączył mikrofon posłowi Szczerbie, ponieważ nie zdał pytania. Ten jednak długo nie chciał opuścić mównicy.

 

18:00

 

- Mamy wątpliwości, czy to posiedzenie jest legalne, i to marszałkowi będzie zapamiętane - powiedział Michał Szczerba z PO. - To nie jest wybór, ponieważ jest sędzia, który czeka na złożenie śłubowania przed prezydentem - dodał i zauważył, że PiS zgłasza swoich polityków i pyta, w jaki sposób mają nagle stać się apolitycznymi sędziami.

 

17:59

 

Wkrótce głosowanie ws. Henryka Ciocha. Najpierw jednak pytania od posłów.

 

17:58

 

- Procedujemy w oparciu o regulamin Sejmu, a nie w oparciu o zaskarżone ustawy - odpowiedział Piotrowicz.

 

17:54

 

- To nie jest konstytucja PRL, to nie jest PRL. Obrażanie Trybunału, mówienie o upolitycznieniu, sędziach z Platformy, jest obrazą tych ludzi i PO. To są niezależni ludzie - powiedział Sławomir Neumann z PO. - Znamienny jest fakt, że w debacie z Platformy występuje legenda Solidarności, a z PiS to prokurator stanu wojennego - dodał i został nagrodzony brawami i owacją na stojąco.

 

17:51

 

- Ostatnie wydarzenia pokazują, że nie zamierzają się państwo dostosować do porządku konstytucyjnego, ograniczacie sięd o slogamów i wywijania konstytucją. My zaprowadzamy ład konstytucyjny w państwie, mamy przyzwolenie Polaków. Polacy zaczepiają nas na ulicach i oczekują od nas zdecydowanych działań - powiedział Stanisław Piotrowicz z PiS.

 

17:50

 

Tymczasem pod Sejmem doszło do przepychanek pomiędzy zwolennikami zmian w TK i ich przeciwnikami.

 

17:49

 

Politycy PO skandują w stronę PiS "precz z komuną". Jak to się wszystko zmienia...

 

17:47

 

Na mównicy Władysław Kosiniak-Kamysz zauważył, że demokracja jest dla wszystkich, a nie dla wybranych. - Panie prezydencie, szanowni państwo. Jest ostatnia szansa przed głosowaniami. Apeluję do marszałka o przerwę, aby można było się zapoznać ze stanowiskiem prezydenta ws. TK.

 

17:42

 

Krzysztof Paszyk z PSL stwierdził, że "dziś" kończy się kolejny akt smutnego spektaklu, który marginalizuje nie tylko TK, ale i konstytucję. - Nie ma konstytucji bez niezawisłego Trybunału. - Nie na to Polacy i Polki czekali, żeby pierwszy miesiąc kadencji upłynął pod znakiem zamachu na jedną z fundamentalnych instytucji demokratycznego państwa prawnego.

 

17:40

 

- Poczekajcie do jutrzejszego rozstrzygnięcia jutrzejszego TK. Nie wiem skąd pośpiech, nie będzie ryzyka. Narażacie prezydenta Dudę na Trybunał Stanu - powiedział Petru. - Boję się, że osłabiacie demokrację. Kto następny? - pytał. 

 

17:38

 

Ryszard Petru z Nowoczesnej zauważył, że budowane jest imperium nihilizmu. - Budujecie imperium cynizmu, śmiejecie się, kiedy ktoś ma rację, budujecie imperium głuchych i bezprawia. Uważacie, że jak się ma większość, to jest się ponad prawem - powiedział.

 

17:35

 

Tyszka poinformował, że ruch Kukiz'15 zgadza się na zmianę sędziów TK, ale "nie w tym trybie". Według jego klubu nie powinno się podejmować takich decyzji - o dziewięcioletnich kadencjach - w ciągu 24 godzin.

 

17:32

 

- Mamy do czynienia z poważnym kryzysem konstytucyjnym. W ciągu ostatniegomiesiąca to już drugi kryzys. Pierwszy to żenujący konflikt o krzesło na szczycie unijnym ws. uchodźców. Teraz mamy przepychanki na linii TK-Sejm. Trzeba jak najszybciej zmienić złą konstytucję Aleksandra Kwaśniewskiego z 1997 roku - powiedział Stanisław Tyszka z Kukiz'15. Według niego to właśnie ta ustawa zasadnicza jest powodem trwającego zamieszania.

 

17:31

 

- Ja się wstydzę, że muszę przed wami stać i przypominać chwile stanu wojennego. 25 lat przeżyliśmy, a teraz niszczymy to, co sami zbudowaliśmy - dodała Henryka Krzywonos, która wróciła na mównicę po Trzaskowskim.

 

17:29

 

Mocne słowa Trzaskowskiego, który zapowiedział zdecydowany opór opozycji wobec działań PiS.

 

17:26

 

- Dzisiaj większość sejmowa kwestionuje konstytucję i trójpodział władzy. Ja wiem, że dla prezesa nie ma granic, ale chodzi o rzecz zupełnie poważną. Prezydent RP uzurpuje sobie władzę sądów. Wy uzurpujecie sobie władzę konstytucyjną. To jest zamach na konstytucję. Podział władzy jest fundamentalny do zachowania wolności. Depczecie konstytucję z niespodziewaną hucpą - powiedział Trzaskowski i zasugerował, że PiS chce wprowadzić władzę tyrańską.

 

17:24

 

W imieniu PiS przemawia Marek Ast... i przemawiał krótko. Wyraził radość z przedstawienia Sejmowi kandydatów. Po nim Rafał Trzaskowski z PO.

 

17:23

Głosowanie ws. pięciominutowych oświadczeń klubów parlamentarnych - za przyjęciem 235 posłów, przeciw 174, wstrzymało się 24. Oznacza to, że nie będzie debaty średniej. Po oświadczeniach odbędzie się najpewniej głosowanie.

 

17:19

 

- Wczoraj na komisji sprawiedliwości i praw człowieka po raz pierwszy nie można było zadawać pytań. Dzisiaj marszałek proponuje, żebyśmy mieli łaskawie pięć minut na omówienie kandydatów. Minuta na jednego. To przekracza wszelkie standardy - powiedział Robert Kropiwnicki i wniósł o zmianę sposobu dyskusji i przeprowadzenie debaty średniej.

 

17:16

 

Wtem na Twitterze Zbigniew Hołdys:

 


17:10

 

W Sejmie przedstawiane są życiorysy kandydatów na sędziów TK. Najpierw przestawiał je Marek Ast, teraz kontynuuje Andrzej Jaworski.

 

 

17:00

 

Tak wyglądała awantura w kulminacyjnym momencie:

 

 

16:58

 

16:55

 

Marszałek poinformował, że na Konwencie Seniorów ustalono, iż dyskusja odbędzie się. Uniemożliwia jej rozpoczęcie... nadmiar wniosków formalnych.

 

16:54


16:50

 

Wniosku formalnego nie było według marszałka. Kuchciński po chwili wyłączył Krzywonos mikrofon.

 

16:50

 

Posłowie PO skandują "konstytucja, konstytucja".

 

16:49

 

- Chciałabym, żeby te obrady były takie, o jakie walczyliśmy. Chodzi o konstytucję, to nie jest rzecz, którą dostaliśmy w prezencie, my ją wywalczyliśmy - powiedziała Henryka Krzywonos. - Dzisiaj proszę, abyśmy się nie ośmielali jej zniszczyć. Bardzo proszę o szacunek do konstutycji - dodała i zauważyła, że ludziom "Solidarności" chodziło o wolność słowa, "której na tej sali nie ma".

 

16:47


Głosowania imiennego nie będzie. 234 posłów przeciw. 6 wstrzymało się od głosu.

 

16:46

 

Kamila Gasiuk-Pihowicz wyjaśniła, że dochodzi do historycznej chwili. - Szczególny moment, chciałabym, aby każdy z nas, kto będzie dziś głosował, czuł rangę tej sytuacji. Rzeczpospolita nadal jest demokratycznym państwem prawa. Konstytucyjny organ, jakim jest TK, wydał postanowienie w trybie zabezpieczającym, które zobowiązało Sejm do tego, żeby nie głosować. Proszę pamiętać, że głosowanie odbędzie się dzisiaj wbrew prawu - dodała.

 

16:43

 

Obrady wznowione. Grupa posłów Nowoczesnej wniosła o imienne głosowanie ws. sędziów TK. Na liście są 34 osoby.

 

16:32

 

Na Twitterze dyskusja jest równie gorąca.

  

 

16:28

 

- Konstytucja, panie marszałku, łamie pan regulamin Sejmu - krzyczy Agnieszka Pomaska z PO. Pozostali posłowie z opozycji uderzają w swoje pulpity. Marszałek Kuchciński zarządził pięciominutową przerwę.

 

16:27

 

Marszałek uznał, że z powodu nadużywania prawa do składania wniosków formalnych... już ich nie będzie.

 

16:24

 

234 posłów za, 206 przeciw, 1 poseł wstrzymał się od głosu. Sejm przyjął propozycję - wkrótce głosowanie ws. sędziów TK.

 

16:23

 

Kuchciński przypomniał, że przed głosowaniem ws. sędziów TK nie będzie dyskusji - w razie przyjęcia punktu spornego do porządku obrad.

 

16:21

 

Głosowanie ws. wniosku o odesłanie do komisji sprawy wyborów sędziów - 233 było przeciw, za 206, 1 parlamentarzysta wstrzymał się. Sejm będzie więc dziś głosował ws. wyboru sędziów TK.

 

16:18

 

W Sejmie trwa przepychanka o dzisiejsze głosowanie. Przeciw wnioskowi Grabarczyka wystąpiła Małgorzata Wasserman.

 

16:16

 

Grabarczyk zauważył, że do marszałka trafiło pismo z TK, w którym członkowie Trybunału domagają się zawieszenia głosowania. - Władza ustawodawcza nie może wykręcać rąk władzy sądowniczej. Proszę wyjaśnić wysokiej izbie, dlaczego łamie pan orzeczenie TK - dodał.

 

16:15

 

- Panie marszałku, ten Sejm nie będzie niemy, bo to się Polakom źle kojarzy - powiedział Cezary Grabarczyk i wniósł o zawieszenie obrad wysokiej i izby i ponowne przekazanie sprawy do komisji sprawiedliwości i praw człowieka. - Była długa lista pytań - zauważył i dodał, że nie było na nie żadnych odpowiedzi.

 

16:14

 

Kuchciński uznał, że posłowie nie zgłaszają wniosków formalnych, tylko wygłaszają oświadczenia, stwierdził, że najpierw należy go przedstawić... jemu.

 

16:10

 

Pisemnego uzasadnienia nie będzie. Marszałek nie uznał słów Halickiego za wniosek formalny.

 

16:10

 

- Takiego bałaganu od dawna nie było - powiedział Andrzej Halicki. Według polityka PO partia rządząca łamie konstytucję i regulamin Sejmu. Halicki wniósł o pisemne uzasadnienie ze strony marszałka, na jakiej podstawie posłowie mają uczestniczyć w tym posiedzeniu.

 

16:08


Sejm właśnie odrzucił poranne wnioski o przerwanie obrad.

 

16:07

 

Marszałek Sejmu poinformował o wykreśleniu z porządku obrad pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz punkt czwarty - pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o Instytucie Zachodnim im. Zygmunta Wojciechowskiego.

16:05

 

Marek Kuchciński wznowił obrady.

 

15:53

 

Czekamy na wznowienie prac w Sejmie.

 

12:25

 

Przerwa będzie znacznie dłuża - co najmniej do godziny 16:00. Wtedy pierwotnie miało się odbyć głosowanie ws. wyboru sędziów TK.

 

12:11

 

Sejm rozpocznie dzisiaj również prace nad projektem podwyższającym kwotę wolną od podatku. Prezydent Andrzej Duda zaproponował zwiększenie kwoty wolnej od opodatkowania z 3091 zł do 8000 zł. Cel ten ma zostać osiągnięty poprzez zwiększenie z 556,02 zł do 1440 zł kwoty zmniejszającej podatek. W ocenie wnioskodawcy wejście projektowanych rozwiązań w życie w sposób istotny poprawi sytuację ekonomiczną osób uzyskujących najniższe dochody.

 

12:08


Batalia o Trybunał Konstytucyjny jest najistotniejszym punktem dnia, ale Sejm zajmie się także innymi sprawami, m.in. obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Według projektu decyzję o przepisaniu danego leku ze zniżką będzie podejmował lekarz, biorąc pod uwagę stan pacjenta i w oparciu o wiedzę medyczną. Leki mają być refundowane w całym zakresie zastosowań klinicznych i przeznaczeń, a nie – jak obecnie – wyłącznie zgodnie ze wskazaniami medycznymi określonymi przez producenta przy rejestracji leku.

 

11:52

 

Piętnastominutowa przerwa trwa już niemal trzy kwadranse.

 

11:24

 

Rozpoczęte posiedzenie będzie jednodniowe. W czwartek ma się odbyć pogrzeb posła Tomasza Tomczykiewicza z PO.

 

11:11

 

W Sejmie o zamknięcie posiedzenia zaapelował Sławomir Neumann. Według szefa klubu PO posiedzenie zwołano z naruszeniem regulaminu izby. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński odrzucił jednak ten wniosek formalny. Po chwili o to samo zaapelował Jerzy Meysztowicz z Nowoczesnej. Po tym Kuchciński ogłosił 15-minutową przerwę.

 

Gorące posiedzenie

 

- Będziemy się bić o niezależność TK, to jest naprawdę ważna kwestia dzisiaj. Platforma będzie składała wnioski o to, by nie głosować dzisiaj tych punktów - zapowiedział w środę przed posiedzeniem Neumann. 

 

Szef klubu PO poinformował ponadto, że Sejm zajmie się także w środę prezydenckimi projektami ws. podniesienia kwoty wolnej od podatku i wieku emerytalnego. Jak dodał, pierwsze czytanie projektu dot. kwoty wolnej od podatku odbędzie się na sali plenarnej, zaś wieku emerytalnego - w komisji.

 

Batalia o Trybunał trwa

 

Sejmowa komisja sprawiedliwości zarekomendowała Sejmowi we wtorek wieczorem wybór na sędziów TK pięciu kandydatów zgłoszonych przez klub PiS. Pozytywne opinie przegłosowano mimo protestów posłów opozycji, według których doszło do złamania procedur i obyczajów sejmowych. Kandydatami PiS na sędziów TK są: Julia Przyłębska, Henryk Cioch, Lech Morawski, Mariusz Muszyński i Piotr Pszczółkowski.

 

Polsat News, PAP, sejm.gov.pl, foto: PAP/Jacek Turczyk

pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie