Włochy: rozbito komórkę dżihadystów pochodzących z Kosowa

Świat
Włochy: rozbito komórkę dżihadystów pochodzących z Kosowa
Reuters

Czterech obywateli Kosowa podejrzanych o przynależność do komórki dżihadystów zatrzymano we wtorek podczas operacji włoskich i kosowskich służb bezpieczeństwa. Trzech zatrzymano w północnych Włoszech, a czwartego, domniemanego szefa grupy, w Kosowie.

Strona włoska poinformowała, że siły specjalne, w tym do walki z terroryzmem, przeprowadziły operację we współpracy z kosowską policją. Jak ustalono, szef komórki brał udział w działaniach zbrojnych poza Kosowem i przez dłuższy czas mieszkał we Włoszech.


Dwaj z trzech kosowskich Albańczyków, zatrzymanych we Włoszech, zostaną wydaleni, podczas gdy trzeci zostanie objęty specjalnym nadzorem - poinformowała policja.


Mieli broń, wykorzystywali media społecznościowe 


Komórka dżihadystów rozpowszechniała za pośrednictwem internetu, w tym na popularnych portalach społecznościowych, ideologię islamistyczną, publikowała pochwały pod adresem sprawców zamachów w Paryżu oraz treści nawołujące do nienawiści na tle rasowym i aktów przemocy.


- Broń znaleziona w Kosowie świadczy o tym, że ludzie ci byli gotowi przystąpić do akcji - poinformowali przedstawiciele włoskiej policji, cytowani przez media.


Naśladowali terrorystów z Państwa Islamskiego


Domniemani dżihadyści, rezydujący w rejonie Brescii, Perugii i Vicenzy, na zamieszczanych zdjęciach i nagraniach naśladowali terrorystów z Państwa Islamskiego pozując z bronią, a także zamieszczali typowe dla tej organizacji terrorystycznej hasła nawołujące do przemocy. Śledczy ustalili, że porozumiewając się ze sobą przy pomocy jednego z komunikatorów kierowali też pogróżki pod adresem papieża Franciszka i zapowiadali "wizytę terrorystów z Państwa Islamskiego".

 

- Antyterrorystyczna operacja policji umożliwiła wykorzenienie komórki dżihadystycznej, która działała głównie we Włoszech i na Bałkanach i wykorzystywała internet do rozpowszechniania brutalnych treści poprzez nawoływanie do terroryzmu - mówił szef MSW Włoch Angelino Alfano.

 

Włoskie władze informowały w ubiegłym tygodniu, że w tym roku wydaliły ok. 60 islamskich radykałów, w tym czterech imamów.


PAP

grz/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze