Trybunał Konstytucyjny zaapelował do Sejmu, aby powstrzymał się z wyborem nowych sędziów

Polska
Trybunał Konstytucyjny zaapelował do Sejmu, aby powstrzymał się z wyborem nowych sędziów
Andrzej Rzepliński, fot. PAP/Tomasz Gzell

Trybunał poprosił Sejm, aby nie wybierał nowych sędziów dopóki TK nie orzeknie, czy uchwalone w tym roku ustawa o TK i jej nowelizacja są zgodne z konstytucją - poinformował prezes Trybunału Andrzej Rzepliński. TK oddzielnym postanowieniem wyłączył Rzeplińskiego oraz sędziów: Stanisława Biernata i Piotra Tuleję od orzekania 3 grudnia w sprawie czerwcowej ustawy o TK.

Prof. Rzepliński poinformował, że 11 sędziów TK wydało w poniedziałek postanowienie "co do zabezpieczenia wniosku" grupy posłów, którzy zaskarżyli ustawę o TK oraz nowelizację tej ustawy.

 

Prezes TK wyjaśnił, że Trybunał zastosował tu przepisy Kodeksu postępowania cywilnego umożliwiające zabezpieczenie danego roszczenia do czasu wyroku w danej sprawie. Ustawa o TK stanowi bowiem, że w sytuacjach nią nieuregulowanych TK może posłużyć się K.p.c. - Jako obywatel i sędzia nie wyobrażam sobie ignorowania takiego postanowienia - powiedział Rzepliński.

 

Potwierdził także, że TK oddzielnym postanowieniem wyłączył jego oraz sędziów: Stanisława Biernata i Piotra Tuleję od orzekania 3 grudnia w sprawie czerwcowej ustawy o TK. Sprawę tę rozpatrzy skład pięciu sędziów, a nie - jak wcześniej zapowiadano - pełny skład TK. Rzepliński podkreślił, że orzeczenie składu pięcioosobowego ma taką samą moc prawną, jak orzeczenie pełnego składu.

 

PAP

grz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie