Trener Rasmussen wybrał kadrę na MŚ piłkarek ręcznych

Sport
Trener Rasmussen wybrał kadrę na MŚ piłkarek ręcznych
Trener Kim Rasmussen fot. PAP/EPA/Sebastian Willnow

- Ta szesnastka to mieszanka doświadczenia z młodością - powiedział szkoleniowiec polskich szczypiornistek. W kadrze znalazło się kilka zawodniczek, które zadebiutują na imprezie tej rangi. Mistrzostwa świata w Danii rozpoczną się 5 grudnia.

Do Danii pojedzie 11 szczypiornistek z PGNiG Superligi i 5 występujących na co dzień zagranicą.

 

- Ta szesnastka to mieszanka doświadczenia z młodością, głęboko wierzę w to, że jesteśmy w stanie osiągnąć bardzo dobry wynik - powiedział szkoleniowiec.

 

We wtorek Biało-czerwone odlecą z Poznania do Kopenhagi, skąd autokarem udadzą się do Gentofte. Tam trenować będą wspólnie z reprezentacją Brazylii, rozegrają też z obrończyniami tytułu nieoficjalny mecz kontrolny. Innym sparingpartnerem polskiego zespołu będzie lokalny klub Lyndby HK.

 

W piątek drużyna narodowa autokarem uda się do Naestved, gdzie grać będzie grupa B MŚ. W sobotę pierwszymi rywalkami Polek w turnieju będą Kubanki (g. 18:30). 

 

Powtórzyć wynik sprzed dwóch lat


Polki w Serbii zajęły niespodziewanie czwarte miejsce, co jest ich największym osiągnięciem w historii.

 

W 2013 roku ekipa biało-czerwonych wystąpiła w MŚ po sześciu latach przerwy i zaskoczyła wszystkich awansem do półfinału imprezy. Wtedy jednak Polki przegrały z ekipą gospodarzy, a w spotkaniu o brąz uległy drużynie Danii, kraju skąd pochodzi ich trener Kim Rasmussen, 26:30 prowadząc do przerwy 15:12.

Tytułu broni Brazylia, która przed dwoma laty po raz pierwszy sięgnęła po złoto, pokonując w finale w Belgradzie zespół gospodarzy.

 

W mistrzostwach globu w Danii (5-20 grudnia) polskie zawodniczki zagrają w grupie B z wicemistrzem Ameryki Kubą, Szwecją, Holandią, brązowym medalistą mistrzostw Azji Chinami i trzecią drużyną czempionatu Afryki Angolą. Po cztery najlepsze ekipy z każdej z czterech grup awansują do 1/8 finału. Od tej fazy rywalizacja toczyć się będzie systemem pucharowym - przegrany odpada. Zespoły grać będą "na krzyż", czyli zwycięzca grupy A z czwartą drużyną grupy B, druga z trzecią itd.

 

Po fazie grupowej Polki przeniosą się do Herning, gdzie rozstrzygać się będą losy turnieju, który zakończy się finałem 20 grudnia. Trenerzy i zawodniczki pytani jeszcze podczas zgrupowania w Zielonej Górze o cele i rywalki w grupie zgodnie odpowiadali, że za wcześnie na składanie deklaracji. Na pewno do najgroźniejszych rywali zaliczano Szwecję i Holandię.

 

Nie lekceważą nikogo

 

- Ciężko coś powiedzieć o Kubie czy Angoli. Nie wiemy jeszcze zbyt dużo o tych zespołach. Natomiast na pewno Szwecja i Holandia to dwie silne, mocne drużyny - oceniła rozgrywająca reprezentacji i Pogoni Baltica Szczecin Małgorzata Stasiak.

 

Z Angolą podczas poprzedniego czempionatu biało-czerwone wygrały w fazie grupowej 32:23. Kuba i Szwecja nie grały w poprzednich mistrzostwach świata, Holandia zajęła w nich 13. miejsce, Angola - 16., a Chiny - 18. Z kolei podczas ubiegłorocznych mistrzostw Europy na Węgrzech i w Chorwacji biało-czerwone były jedenaste, Szwedki wywalczyły brązowy medal, a Holenderki były siódme. Szwedki, oprócz zeszłorocznego brązu ME, mają w kolekcji wywalczony w 2010 roku srebrny medal kontynentalnego czempionatu. Natomiast w MŚ wiedzie im się nawet gorzej od ekipy biało-czerwonych.

 

Jeszcze mniej osiągnięć mają Holenderki, które w 2005 roku były piąte w MŚ. W 1/8 finału podopieczne Rasmussena jeśli awansują, to trafią na którąś z drużyn grającej w Herning grupy A, w której rywalizują Dania, Czarnogóra, Węgry, Japonia, Tunezja i Serbia, która odpadła w eliminacjach, ale w turnieju znalazła się podobnie jak Niemcy, dzięki dzikiej karcie. Dlatego warto będzie zająć w grupie B jak najwyższą lokatę, aby nie trafić na utytułowaną ekipę gospodarzy.

 

Z zespołem Czarnogóry, który zaskoczył cały świat w 2012 roku, kiedy to sięgnął po olimpijskie srebro w Londynie i złoto ME, Polki wygrały towarzyski mecz w Zielonej Górze tuż przed wyjazdem na turniej. Bardzo solidną ekipę mają również Węgierki - brązowe medalistki ME 2012.

 

Duńskie nowinki: niebieska kartka

 

Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej (IHF) postanowiła, że już podczas turnieju w Danii wprowadzone zostaną zmodyfikowane przepisy gry. Zmiany dotyczą m.in. gry pasywnej i systemu kar. Wprowadzono m.in. niebieską kartkę, którą arbiter może pokazać zawodnikowi wraz z istniejącą już czerwoną. Oznacza ona dla gracza wykluczenie, którego powody zostaną szczegółowo wyjaśnione dopiero w raporcie sędziego.

 

Pojawiła się też zasada dotycząca brutalnych fauli popełnionych w ostatnich 30 sekundach spotkania. Winowajca ma zobaczyć czerwona kartkę, a zespołowi rywali przyznany zostanie rzut karny. Bardziej przejrzysta stała się też reguła gry pasywnej. Od tej pory, gdy arbitrzy ją zasugerują, zespół mający piłkę może wykonać najwyżej sześć podań. Dotychczas decyzja należała do sędziów.

 

Asystent selekcjonera reprezentacji Polski Antoni Parecki bardzo pozytywnie wypowiadał się o nowych rozwiązaniach.

 

- Zmiany poszły w bardzo dobrym kierunku. Szczególnie udany jest pomysł ze sprecyzowaniem pojęcia gry pasywnej. Zapewne zawodniczki wraz z publicznością będą na głos liczyć kolejne podania. Zasady będą jasne i klarowne, co na pewno uatrakcyjni grę. Trafną decyzją jest też wprowadzenie obok czerwonej kartki rzutu karnego za brutalny faul w końcówce spotkania. Dzięki temu nie będzie się opłacało faulować nawet na środku boiska - powiedział  Parecki.

 

Skład reprezentacji Polski na finały MŚ Dania 2015:

 

bramkarki: Weronika Gawlik (SPR Lublin), Anna Wysokińska (Ankara Yenimahalle BSK)

 

rozgrywające -  Aleksandra Zych, Monika Kobylińska (obie GTPR Gdynia), Iwona Niedźwiedź (SPR Lublin), Małgorzata Stasiak (SPR Pogoń Szczecin), Karolina Kudłacz-Gloc (HC Lipsk, Niemcy), Klaudia Pielesz (Frisch Auf Goeppingen, Niemcy), Kinga Achruk (Buducnost Podgorica, Czarnogóra)

 

obrotowe - Patrycja Kulwińska (GTPR Gdynia), Hanna Sądej (Piłka Ręczna Koszalin S.A.), Monika Stachowska (AZS Łączpol AWFiS Gdańsk)

 

skrzydłowe - Aneta Łabuda (GTPR Gdynia), Agnieszka Kocela (SPR Lublin), Joanna Gadzina (SPR Pogoń Szczecin), Karolina Zalewska (Issy Paris Handball, Francja).

 

PAP

Az
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie