Szydło: musimy znowelizować budżet

Biznes
Szydło: musimy znowelizować budżet
PAP/Radek Pietruszka

- Źle zaplanowane i źle wykonane dochody zmuszają rząd do przeprowadzenia nowelizacji budżetu w 2015 roku i na 2016 rok - powiedziała we wtorek premier Beata Szydło. Minister w kancelarii premiera Henryk Kowalczyk uważa, że deficyt w tegorocznym budżecie może wzrosnąć o 5-10 mld zł, ale resort finansów zakłada wzrost deficytu o 3,8-3,9 mld zł.

Szydło poinformowała we wtorek na konferencji po posiedzeniu rządu, że rada ministrów zajmowała się m.in. nowelizacją budżetu na rok 2015 i ustawą okołobudżetową na rok 2016.


- Jeżeli chodzi o nowelizację budżetu na rok przyszły, to jest ważna decyzja. Ona wynika z tego, że źle zostały zaplanowane i zrealizowane dochody tegoroczne. Mamy poważne braki, jeśli chodzi o wpływy budżetowe i tę nowelizację musimy przeprowadzić - mówiła premier. Zapowiedziała, że w środę szczegółowych informacji na ten temat udzieli minister finansów Paweł Szałamacha.


"Zły stan wpływów z podatków, szczególnie VAT”

 

Obecny na konferencji minister w kancelarii premiera Henryk Kowalczyk powiedział, że nowelizacja budżetu na rok 2015 spowodowana jest przede wszystkim "bardzo złym stanem spływu podatków", szczególnie VAT, gdzie brak szacowany jest na ponad 13 mld zł.


- Widać bardzo wyraźnie, że tych ponad 13 mld zł nie da się zaoszczędzić ani wyciąć w wydatkach. Stąd niezbędna jest nowelizacja. Ta nowelizacja pozwoli dokonywać tych wydatków, które są niezbędne. Oczywiście wprowadzone będą pewne oszczędności, ale i tak niezbędna będzie korekta deficytu budżetowego na rok 2015 - wyjaśnił.


Dodał, że będzie to kwota w przedziale 5-10 mld zł. - To jest taka szacunkowa liczba, która pada, ale oczywiście jutro będą podane szczegóły - zastrzegł.


Biuro prasowe Ministerstwa Finansów pytane o komentarz w sprawie wielkości wzrostu deficytu podkreśliło, że finalna decyzja dotycząca wielkości deficytu zostanie podjęta w środę. - Na obecną chwilę zakłada się, że będzie to 3,8-3,9 mld zł - poinformował resort finansów.


Deficyt nie może być wyższy niż 46 mld 80 mln zł


Zgodnie z opublikowanym we wtorek tzw. operatywnym sprawozdaniem z wykonania tegorocznego budżetu po październiku, deficyt wyniósł 34 mld 487,9 mln zł i był o ponad 5 mld zł niższy od zakładanego w tym miesiącu przez resort finansów w harmonogramie dochodów i wydatków budżetu państwa na 2015 r. Tym samym osiągnięty w październiku deficyt stanowił 74,8 proc. dopuszczonego w ustawie budżetowej na ten rok deficytu w wysokości 46 mld 80 mln zł. Zgodnie ze sprawozdaniem, do końca października do kasy państwa z VAT wpłynęło ponad 102 mld 368 mln zł, czyli 76 proc. zaplanowanych na ten rok wpływów z tego podatku w wysokości 134 mld 630 mln zł.


W projekcie harmonogramu dochodów i wydatków budżetu państwa na 2015 r. założono, że październik miał się zamknąć deficytem w wysokości 39 mld 912 mln 699 tys. (86,6 proc.), a listopad - w wysokości 41 mld 320 mln 524 tys. zł (89,7 proc.).


PAP

grz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie