Sejmowa komisja sprawiedliwości zarekomendowała Sejmowi pięciu kandydatów na sędziów TK zgłoszonych przez PiS

Polska
Sejmowa komisja sprawiedliwości zarekomendowała Sejmowi pięciu kandydatów na sędziów TK zgłoszonych przez PiS
PAP/Paweł Supernak
Od lewej kandydaci PiS na sędziów Trybunału Konstytucyjnego - Mariusz Muszyński, Julia Przyłębska i Piotr Pszczółkowski podczas posiedzenia sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka, która rekomendowała ich kandydatury do TK.

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka zarekomendowała wieczorem Sejmowi wybór na sędziów TK pięciu kandydatów zgłoszonych przez klub PiS. Wcześniej większość uzyskał wniosek o przerwanie dyskusji i przystąpienie do głosowania ws. rekomendacji.

Kandydatami PiS na sędziów Trybunału Konstytucyjnego są: Julia Przyłębska, Henryk Cioch, Lech Morawski, Mariusz Muszyński i Piotr Pszczółkowski. Wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki poinformował wcześniej, że głosowanie nad tymi kandydaturami odbędzie się w Sejmie w środę.

 

Głosowania nad rekomendacjami dla poszczególnych kandydatów odbyły się wśród głośnych protestów posłów opozycji. Za rekomendacjami było od 15 do 16 posłów, przeciw od 8 do 9 członków komisji.

 

Podczas posiedzenia niektórzy z posłów chcieli odczytać postanowienie Trybunału Konstytucyjnego, który wystąpił do Sejmu, by powstrzymał się z wyborem nowych sędziów TK do czasu wydania wyroków w sprawie ustawy o TK oraz jej nowelizacji.

 

- Panie przewodniczący proszę wstrzymać te głosowania, przecież opinia publiczna musi wiedzieć, kogo chcemy wybrać na sędziów Trybunału - apelował Cezary Grabarczyk (PO).

 

Z kolei Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna) powiedziała po posiedzeniu, że w środę w Sejmie jej klub podczas debaty będzie opiniował to, co się będzie działo. - Mam nadzieję, że zostaniemy dopuszczeni do głosu. To, co się obecnie wydarzyło jest pozbawione jakichkolwiek podstaw prawnych - dodała.

 

Dyskusję zamknął przewodniczący komisji. - Zamknąłem dyskusję podczas posiedzenia komisji sprawiedliwości i praw człowieka dotyczącego opiniowania kandydatów na sędziów TK, bo nikt o tych kandydatach nie chciał rozmawiać - powiedział dziennikarzom przewodniczący Stanisław Piotrowicz (PiS).

 

Julia Przyłębska jest prawnikiem, pracowała jako sędzia, a następnie w służbie dyplomatycznej. W 2007 r. wróciła do orzekania jako sędzia, jest przewodniczącą wydziału pracy i ubezpieczeń społecznych w Sądzie Okręgowym w Poznaniu.


Henryk Cioch to profesor nauk prawnych, adwokat, ekspert w dziedzinie prawa spółdzielczego i były senator PiS w latach 2011-15. Jest również członkiem rady naukowej Spółdzielczego Instytutu Naukowego. Reprezentował parlamentarzystów PiS w postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym, gdy zaskarżyli oni ustawę o SKOK-ach uchwaloną w 2009 r. W latach 2014-15 był członkiem Trybunału Stanu.


Lech Morawski, profesor nauk prawnych, był członkiem komitetu naukowego II i III Konferencji Smoleńskiej z lat 2013 i 2014 zajmującej się analizą przyczyn katastrofy samolotu Tu-154 w Smoleńsku z 10 kwietnia 2010.

 

Mariusz Muszyński jest doktorem habilitowanym i specjalizuje się w prawie publicznym państwowym i międzynarodowym oraz prawie konstytucyjnym. Pracował w MSZ, m.in. jako szef działu prawnego w ambasadzie w Berlinie. Od 2011 r. jest członkiem Trybunału Stanu, a w tym roku został wybrany na jego wiceprzewodniczącego.

 

Piotr Pszczółkowski, adwokat, w tym roku został posłem PiS. W postępowaniach dotyczących katastrofy smoleńskiej jest pełnomocnikiem kilkudziesięciu osób, bliskich ponad dwudziestu ofiar, które w niej zginęły.

 

PAP

wj/hk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie