Rząd o programie 500+. Niewykluczone, że także o zmianach w budżecie

Polska
Rząd o programie 500+. Niewykluczone, że także o zmianach w budżecie
PAP

Rząd ma dziś m.in. wysłuchać informacji na temat harmonogramu prac nad programem wsparcia rodzin 500+. Zajmie się również projektem ustawy okołobudżetowej na 2016 rok. Niewykluczone, że przedstawiony zostanie też projekt zmian w tegorocznym budżecie.

Dodatek w wysokości 500zł na drugie i kolejne dziecko był jednym z najważniejszych elementów programu PiS. Jego realizację zapowiedziała w expose premier Beata Szydło - program jest jednym z priorytetów rządu na pierwsze 100 dni urzędowania.

 

Elżbieta Rafalska, szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, który pracuje nad projektem, mówiła, że próg dochodowy będzie obowiązywał wyłącznie, jeśli chodzi o wsparcie na pierwsze dziecko - otrzymywałyby je rodziny, w których dochód w przeliczeniu na osobę nie przekraczałby kwoty 800 zł lub 1200 zł, jeżeli którekolwiek z dzieci jest niepełnosprawne.

 

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Henryk Kowalczyk powiedział, że rząd planuje przyjęcie projektu w sprawie programu 500+ do końca roku. Wówczas parlament mógłby rozpocząć nad nim prace na przełomie roku. Według przedstawicieli rządu wypłata dodatków mogłaby się rozpocząć na wiosnę.

 

Na wtorkowym posiedzeniu rząd zajmie się także projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na 2016 r. Jak mówił Kowalczyk, w tej tzw ustawie okołobudżetowej znajdzie się m.in. upoważnienie do wydawania pieniędzy m.in. na organizację Światowych Dni Młodzieży w Krakowie i szczytu NATO w Warszawie.

 

Być może rząd zajmie się także projektem nowelizacji tegorocznego budżetu - nie ma go w opublikowanym porządku posiedzenia, ale według Kowalczyka niewykluczone, że projekt ostatecznie trafi pod obrady Rady Ministrów. O tym, że w trybie pilnym opracowany zostanie projekt nowelizacji budżetu na 2016 rok, która "zwiększy deficyt o sumę ok. 3-4 mld zł" - resort finansów informował w piątek. Powodem są niższe - o 13,3 mld zł - niż przyjęto w budżecie dochody z podatku VAT.

 

PAP

mr/kan
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie