Premier Beata Szydło odwołała szefa CBA Pawła Wojtunika

Polska
Premier Beata Szydło odwołała szefa CBA Pawła Wojtunika
PAP/Radek Pietruszka
Premier Beata Szydło odwołała szefa CBA Pawła Wojtunika.

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że premier Beata Szydło odwołała z funkcji szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Pawła Wojtunika. Pełnienie obowiązków szefa tej służby Szydło powierzyła Ernestowi Bejdzie.

Paweł Wojtunik złożył rezygnację z zajmowanego stanowiska 24 listopada. "Decyzja jest podyktowana interesem Państwa oraz dobrem Centralnego Biura Antykorupcyjnego w szczególności potrzebą zapewnienia prawidłowego toku funkcjonowania służby" - poinformowało wtedy CBA.

 

Jak mówił sam Wojtunik, powodem było wszczęcie przez ABW postępowania kontrolnego, dotyczącego jego rozmowy z byłą wicepremier, minister rozwoju regionalnego Elżbietą Bieńkowską, nagraną w czerwcu 2014 r. w warszawskiej restauracji. Wojtunik wyjaśnił, że decyzja tego typu powoduje automatyczne odsunięcie od wszelkiego rodzaju informacji o charakterze niejawnym.

 

Wojtunik był szefem CBA od końca 2013 r.

 

42-letni Ernest Bejda był już w przeszłości zastępcą CBA. Został na to stanowisko powołany w 2006 roku, za czasów, gdy szefem tej służby był obecny koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński. Bejda funkcję wiceszfa CBA sprawował do 2009 roku, a 14 października 2010 r. - dzień po Kamińskim - został zwolniony ze służby w Biurze.

 

Bejda jest absolwentem Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie, gdzie w 1997 r. ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji. Po studiach, w latach 1997 - 1999 odbył aplikację prokuratorską w Warszawie, którą zakończył zdaniem egzaminu prokuratorskiego. Od 2000 do 2002 roku pracował w Generalnym Inspektoracie Celnym w Warszawie. W latach 2000 -2004 odbył aplikację adwokacką. Po zdaniu egzaminu adwokackiego od 2004 r. pracował jako adwokat prowadząc własną kancelarię. Następnie pracował m.in. jako radca prawny, prowadząc własną kancelarię prawną.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie