Polsat News: PiS ogłosiło nazwiska pięciu kandydatów na sędziów Trybunału Konstytucyjnego

Polska
Polsat News: PiS ogłosiło nazwiska pięciu kandydatów na sędziów Trybunału Konstytucyjnego
Polsat News
Polsat News: PiS zgłosiło pięciu kandydatów na sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka, która ma o godz. 20:00 zaopiniować wnioski o wyborze sędziów Trybunału Konstytucyjnego pozna tylko kandydatów PiS. Opozycja zapowiedziała, że nie zgłosi żadnego nazwiska. Zapowiedział to także lider ugrupowania Kukiz'15. - W środę odbędzie się głosowanie w Sejmie nad kandydaturami na sędziów Trybunału - powiedział przewodniczący klubu PiS Ryszard Terlecki.

- Skład Trybunału będzie trzeba uzupełnić niezwłocznie. Wobec tego postaramy się robić to tak szybko, jak to tylko możliwe - powiedział Terlecki. Poinformował, że w środę podczas obrad Sejmu odbędzie się głosowanie nad kandydaturami PiS na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Inne ugrupowania kandydatów nie zgłosiły.

 

- Naszym zdaniem wybór sędziów Trybunału Konstytucyjnego dokonany w poprzedniej kadencji Sejmu jest niezgodny z prawem - stwierdził Terlecki. - W związku z tym musimy dokonać tego wyboru jutro.

 

Nazwiska kandydatów zostały podane do publicznej wiadomości po posiedzeniiu prezydium klubu PiS.

 

Są to: Julia Przyłębska, Henryk Cioch, Mariusz Muszyński, Lech Morawski i Piotr Pszczółkowski.

 

Sejm zajmie się wyborem pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego na kolejnym posiedzeniu, które rozpocznie się w środę 2 grudnia. Wcześniej kandydatury ma zaopiniować Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka, która miała się zebrać we wtorek wieczorem.

hlk/wj/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie