Termin zgłaszania kandydatów do TK przedłużony do godz. 18

Polska
Termin zgłaszania kandydatów do TK przedłużony do godz. 18
Polsat News

O godz. 15 ma rozpocząć się spotkanie konsultacyjne ws. uzupełnienia składu Trybunału Konstytucyjnego, na które prezydent zaprosił szefów klubów parlamentarnych i marszałka Sejmu. Udział potwierdzili też prezes i wiceprezes TK Andrzej Rzepliński i Stanisław Biernat. - Nasza obecność nie oznacza jednak, że będziemy uczestniczyli w konsultacjach czy negocjacjach politycznych - zaznaczył Rzepliński.

Termin zgłaszania kandydatów na sędziów Trybunału Konstytucyjnego został przesunięty do wtorku do godz. 18 - poinformował  wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

 

W ubiegłym tygodniu marszałek Sejmu ogłosił, że kandydatów na sędziów TK można zgłaszać do wtorku do godz. 12. Jednak w poniedziałek prezydent Andrzej Duda zaprosił m.in. szefów klubów parlamentarnych na spotkanie dotyczące kwestii Trubunału. Właśnie w związku z tym dziś rano szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz złożył u marszałka Sejmu wniosek o przedłużenie do środy terminu zgłaszania kandydatów.  

 

Lider ludowców wyraził nadzieję, że spotkanie u prezydenta  doprowadzi do "zakończenia galimatiasu konstytucyjnego". - Ten jeden dzień nikomu nie szkodzi, a spotkanie u prezydenta po prostu ma większy sens. Jeżeli będą zgłoszeni kandydaci przed spotkaniem to oczywiście jakaś droga zostanie zablokowana - ocenił szef PSL.

 

 

Na wtorkowe spotkanie u prezydenta zaproszeni zostali oprócz szefów klubów także m.in. prezes TK Andrzej Rzepliński, wiceprezes Stanisław Biernat oraz marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

 

"Prezes i Wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego przyjmują zaproszenie Głowy Państwa, w przekonaniu, że służy ono zapobieżeniu poważnemu kryzysowi konstytucyjnemu. Ich obecność na spotkaniu nie będzie jednak oznaczać udziału w konsultacjach czy negocjacjach politycznych. Byłoby to nie do pogodzenia z ustrojową pozycją Trybunału Konstytucyjnego jako organu władzy sądowniczej mającego wyłączność na orzekanie o zgodności prawa z Konstytucją" - oświadczył prezes Trybunału.

 

Do spotkania na zaproszenie prezydenta dojdzie dzień przed rozpoczęciem się posiedzenia, na którym Sejm ma zająć się wyborem pięciu nowych sędziów TK. W ub. tygodniu Sejm głosami PiS i Kukiz'15, a przy sprzeciwie pozostałych klubów opozycyjnych, uznał, że wybór pięciu sędziów dokonany 8 października przez Sejm poprzedniej kadencji - nie miał mocy prawnej. 

 

PO ma propozycję

 

- Uważam, że takie spotkanie powinno odbyć się znacznie wcześniej, bo pan prezydent jako strażnik konstytucji, strażnik ładu prawnego w Polsce powinien reagować na kryzysy, które czasami w parlamencie wybuchają - powiedział z kolei szef klubu Platformy, Sławomit Neumann. - Dlatego z zadowoleniem przyjmuję, i z dobrą wolą idę na to spotkanie, wierząc w to, że uda się znaleźć rozwiązanie z tego poważnego kryzysu, w jaki wpędziło nas PiS, przegłosowując najpierw projekt ustawy, a później przegłosowując uchwały wycofujące sędziów legalnie wybranych do Trybunału Konstytucyjnego - dodał Neumann.

 

Polityk poinformował, że PO ma propozycje, które będzie chciała przedstawić prezydentowi. - Propozycje, które pozwolą rozwiązać ten kryzys i mam nadzieję, że to będzie ostatni dzień, w którym można będzie mówić, że jakaś siła polityczna w Polsce podnosi rękę na ład konstytucyjny w Polsce. Wierzę, że po tym spotkaniu będziemy mieli dla państwa wszyscy dobre informacje i będziemy mogli powiedzieć, że zakończyliśmy ten kryzys - zaznaczył Neumann.

 

 

Spór o skład Trybunału

 

Sejm poprzedniej kadencji - przy sprzeciwie PiS - wybrał pięciu nowych sędziów TK 8 października. Trzej sędziowie zostali wybrani w miejsce tych, których kadencja wygasała 6 listopada, czyli w trakcie kadencji poprzedniego Sejmu; dwaj pozostali - w miejsce sędziów, których kadencja wygasa 2 i 8 grudnia, czyli w trakcie kadencji obecnego Sejmu. Wybrani w październiku sędziowie nie zostali dotychczas zaprzysiężeni przez prezydenta Andrzeja Dudę, co jest konieczne, by mogli orzekać.

 

3 grudnia TK ma zbadać przyjętą w czerwcu ustawę o TK - która była podstawą wyboru pięciu sędziów z 8 października. Wniosek taki pierwotnie złożyli posłowie PiS, który później wycofali, bo zdecydowali się na nowelizację ustawy. Wniosek ponowili posłowie PO i PSL. Do ich wniosku przyłączył się RPO Adam Bodnar, w zakresie kwestionującym przepis, na którego mocy Sejm wybrał następców dwóch sędziów, których kadencja kończy się w grudniu.

 

Z kolei 5 grudnia ma wejść w życie uchwalona w listopadzie głosami PiS i Kukiz'15 (posłowie PO, Nowoczesnej i PSL opuścili salę) nowelizacja ustawy o TK, która umożliwia ponowny wybór pięciu sędziów Trybunału i wprowadza zasadę, że kadencja sędziego TK rozpoczyna się w dniu złożenia ślubowania wobec prezydenta RP - co następuje w 30 dni od dnia wyboru. W nowelizacji przyjęto także, że w trzy miesiące od wejścia zmian w życie, wygaszone będą kadencje Andrzeja Rzeplińskiego i Stanisława Biernata - nie jako sędziów, ale jako prezesa i wiceprezesa TK.

 

Tę nowelę zaskarżyły do TK PO i Rzecznik Praw Obywatelskich. Trybunał rozpozna wnioski 9 grudnia.

 

Ustawę o TK z czerwca i jej listopadową nowelizację zaskarżyła w poniedziałek do TK I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. Możliwe, że Trybunał dołączy tę skargę do rozpoznania w rozprawach zaplanowanych na 3 i 9 grudnia.

 

PAP/Polsat News, fot.  PAP/Tomasz Gzell

az/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie