GUS: Polacy palą i piją mniej niż 5 lat temu

Polska
GUS: Polacy palą i piją mniej niż 5 lat temu
Flickr/sexyninjamonkey/CC BY-SA 2.0

Palenie tytoniu jest coraz mniej popularne. Codziennie pali 29 proc. mężczyzn i 17 proc. kobiet (w 2009 roku odpowiednio: 31 proc. i 18 proc.). Niewiele, ale spadł też odsetek osób dorosłych pijących napoje alkoholowe z 74 do 72 proc. - wynika z najnowszego raportu GUS na temat zachowań zdrowotnych mieszkańców Polski.

Według raportu najczęściej palaczami codziennymi są osoby w wieku 30-60 lat, a szczególnie często ten nałóg występuje u pięćdziesięciolatków. Osoby mocno uzależnione, palące co najmniej 20 papierosów dziennie, stanowią 55 proc. ogółu palących mężczyzn; natomiast wśród palących kobiet mocno uzależnionych jest 31 proc.


Odsetek kobiet pijących alkohol zmniejszył się z około 66 proc. w 2009 roku do 63 proc. w 2014. Wśród mężczyzn również spadł z 85 do 83 proc. Najliczniejszą grupę pijących stanowią osoby w wieku 30-49 lat. 


Co 4 osoba deklarująca spożywanie alkoholu w ciągu ostatnich 12 miesięcy piła go przynajmniej raz w tygodniu, głównie w dni weekendowe (między piątkiem i niedzielą). Do picia w pozostałe dni tygodnia (od poniedziałku do czwartku) przyznało się 61 proc. badanych. 


Statystyczny mężczyzna w tygodniu wypija około czterech butelek piwa (o pojemności 0,5 litra) i trochę ponad 80 ml wódki lub innych napojów spirytusowych. Natomiast statystyczna pijąca kobieta w tym samym czasie spożywa 1,5 butelki piwa oraz 2 lampki wina.

 

Badania potwierdziły też rynkowe trendy, że piwo z powodzeniem wyparło wódkę i inne napoje spirytusowe. Według szacunków GUS piwo stanowi prawie 70 proc. ogólnej konsumpcji w przeliczeniu na jednostki czystego alkoholu, a wódka i inne napoje spirytusowe niespełna 20 proc. Udział wina przekracza nieznacznie 10 proc.

 

Całkowitą abstynencję zadeklarowało 28 proc. Polaków.

 

Natomiast zażywanie innych substancji psychoaktywnych jest bardzo rzadko deklarowane. Do najbardziej rozpowszechnionych należą przetwory konopi (marihuana lub haszysz). Co dwudziesta dorosła osoba co najmniej jeden raz w swoim życiu te substancje zażywała, ale w ciągu ostatnich 12 miesięcy mniej niż 1,5 proc badanych. Najwięcej tego typu doświadczeń miały osoby młode do 39 roku życia.

 

Badanie zostało przeprowadzone w 12,2 tys. gospodarstw domowych, w których odpowiedzi udzieliło prawie 29 tys. osób.

 

GUS

Piotr Wardziak

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze