350 mln euro na pomoc dla 1,5 mln uchodźców z Syrii, ale poza Europą
Unia Europejska przeznaczy te pieniądze na konkretne projekty wsparcia uchodźców przebywających w Turcji, Jordanii, Libanie i Iraku - poinformowała Komisja Europejska. To największa kwota pomocy przekazana dotąd jednorazowo przez UE. Sfinansowane mają być m.in. edukacja, ochrona zdrowia, poprawa warunków sanitarnych i stworzenie możliwości zatrudnienia.
Jak powiedział komisarz UE ds. polityki sąsiedztwa Johannes Hahn, pomoc trafi do syryjskich uchodźców oraz społeczności w Turcji, Libanie, Syrii, a także w Iraku.
Konkretne programy, które zostaną sfinansowane, będą dotyczyć przede wszystkim edukacji i opieki nad dziećmi, ochrony zdrowia, poprawy warunków sanitarnych i dostępu do czystej wody oraz możliwości zatrudnienia. Pieniądze trafią do potrzebujących za pośrednictwem agend ONZ jak Światowy Program Żywnościowy, Biuro Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców i UNICEF. Unijne wsparcie otrzyma także Międzynarodowy Czerwony Krzyż i organizacje pozarządowe.
Pomocy potrzebuje połowa ludności w Syrii - ok. 13,5 mln osób
Według Hahna, pieniądze do unijnego funduszu powierniczego na pomoc humanitarną związaną z syryjską wojną wpłaciło 16 państw unijnych - w sumie 43,5 mln euro. Komisja Europejska przeznaczyła na ten cel dodatkowe 570 mln euro z budżetu unijnego.
Według szacunków, z powodu wojny domowej w Syrii ponad połowa ludności tego kraju, czyli około 13,5 mln, potrzebuje pilnie pomocy humanitarnej. 4,2 mln uchodźców schroniło się w krajach ościennych, głównie w Turcji, Libanie i Jordanii. Natomiast w Iraku jest konieczne wsparcie około 8,6 mln ludzi. W ciągu dwóch minionych lat liczba tzw. uchodźców wewnętrznych (osób, które uciekły z niebezpiecznych regionów, ale pozostały w Iraku) sięgnęła ponad 3,5 mln, zaś około 200 tysięcy schroniło się w Turcji, Jordanii i innych krajach regionu - szacuje KE.
Wojna w Syrii i terror dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego w Syrii i Iraku wywołały wielką falę uchodźców, napływających w ostatnich miesiącach do krajów Unii Europejskiej. Według danych Biura Wysokiego Komisarza do Spraw Uchodźców 700 tysięcy uciekinierów dotarło od początku roku do Europy.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze