Wybory samorządowe na Ukrainie. Exit poll: w Mariupolu zwyciężyły siły prorosyjskie

Świat
Wybory samorządowe na Ukrainie. Exit poll: w Mariupolu zwyciężyły siły prorosyjskie
PAP/EPA/SERGEY VAGANOV

W niedzielnych wyborach samorządowych w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy zwyciężyła partia Opozycyjny Blok, która wywodzi się z prorosyjskiej Partii Regionów zbiegłego z kraju w 2013 r. prezydenta Wiktora Janukowycza. Zgodnie z sondażami exit poll merem tego prawie półmilionowego miasta został człowiek związany z oligarchą Rinatem Achmetowem.

W wyborach do mariupolskiej rady miejskiej wygrała partia Opozycyjny Blok, która zdobyła aż 66,5 proc. głosów. Partia prezydenta Petra Poroszenki Solidarność uzyskała jedynie 2,7 proc - wynika z badań przeprowadzonych przed lokalami wyborczymi przez firmę Research&Branding Group.

 

W wyborach mera Mariupola pierwsze miejsce zajął jeden z dyrektorów kombinatu metalurgicznego im. Ilicza Wadym Bojczenko. Kombinat ten jest własnością holdingu Metinvest, który kontroluje współpracownik Janukowycza, oligarcha Rinat Achmetow.

 

25 października zabrakło kart do głosowania

 

Prócz głosowania w Mariupolu wybory samorządowe odbyły się w Krasnoarmijsku. Te dwa miasta znajdują się na kontrolowanych przez Ukrainę terenach obwodu donieckiego. Wybory odbyły się tu 29 listopada, gdyż nie można było ich przeprowadzić wraz z wyborami samorządowymi na Ukrainie 25 października w związku z problemami z kartami do głosowania.

 

Ze względu na bliską odległość tych dwóch miast od linii rozdziału w konflikcie z prorosyjskimi separatystami, skierowano tam w niedzielę wzmocnione oddziały policji. Porządku pilnowało 1,5 tys. funkcjonariuszy, działających między innymi w 38 grupach szybkiego reagowania.

W niedzielnych wyborach mieszkańcy Mariupola i Krasnoarmijska wyłaniali członków rad miejskich i merów. W tym pierwszym mieście o stanowisko mera walczyło 22, a w drugim - 20 kandydatów.

 

25 października, w dniu wyborów samorządowych na Ukrainie, o zerwanie głosowania w Mariupolu oskarżano właśnie Opozycyjny Blok. Media donosiły wówczas, że ludzie przychodzili do lokali wyborczych, jednak nie było w nich kart do głosowania. Nie przyjęła ich miejska komisja wyborcza ze względu na błędy w druku i brak kontroli nad ich nakładem. Sytuacja ta dotyczyła wszystkich 205 lokali wyborczych w Mariupolu. Partia Poroszenki oznajmiła wtedy, że karty drukowano w firmie należącej do Achmetowa.

 

Nowy termin wyborów samorządowych w Mariupolu i Krasnoarmijsku, przypadający 29 listopada, wyznaczyła 10 listopada Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy. Wyniki głosowania mają być znane do 4 grudnia.

 

PAP

wj/luq
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie