Wielkopolskie: nie odwołano władz Jarocina. Referendum nieważne

Polska
Wielkopolskie: nie odwołano władz Jarocina. Referendum nieważne
Filckr/Janos Korom Dr./CC BY-SA 2.0

Mieszkańcy Jarocina (Wielkopolskie) nie odwołali w niedzielnym referendum burmistrza i rady miejskiej. Do urn poszło zbyt mało osób, by referendum było ważne.

Referendum w sprawie odwołania burmistrza Jarocina przed upływem kadencji byłoby ważne, gdyby wzięło w nim udział przynajmniej 10 950 osób. Jak poinformowała w poniedziałek Miejska Komisja ds. Referendum w Jarocinie, udział w głosowaniu wzięło 7172 osoby. Głos za odwołaniem burmistrza oddało 6875 osób. 

 

Odnośnie odwołania rady miejskiej, referendum byłoby ważne, gdyby wzięło w nim udział przynajmniej 10 949 osób. Udział w głosowaniu wzięło 7172 osoby. Głos za odwołaniem rady oddało 6770 osób.
 
Frekwencja wyniosła 19,7 proc.

 

Głosowanie przeprowadzono w 22 obwodowych komisjach ds. referendum. Uprawnionych do udziału było 36 402 osoby. Pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum podpisało się ponad 5 tys. osób.

 

Burmistrz prowadzi do zadłużenia miasta

 

Według inicjatorów referendum, burmistrz nie liczy się z wolą mieszkańców Jarocina i podejmuje decyzje sprzeczne z wcześniejszymi deklaracjami - chodzi m.in. o sprawę przekształceń w gminnej oświacie. Wskazywali też, że burmistrz dąży do zadłużenia Jarocina.

 

Adam Pawlicki odpierając zarzuty zapewniał, że referendum ma na celu przejęcie władzy w Jarocinie, a nie rozwiązanie konkretnych problemów.

 

W wyborach samorządowych w 2014 roku Adam Pawlicki wygrał wybory na burmistrza Jarocina zdobywając 9 589 głosów (53.56 proc.). Pokonał czworo innych kandydatów.

 

Wcześniej Pawlicki wygrywał wybory na burmistrza Jarocina w 2002, 2006 i 2010 roku. W 2011 r. jego mandat wygasił wojewoda wielkopolski. Stało się to po tym, jak burmistrz usłyszał wyrok roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata za działania na szkodę spółki należącej do jego żony.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze