U prezydenta o TK. Andrzej Duda zaprosił szefów klubów parlamentarnych

Polska
U prezydenta o TK. Andrzej Duda zaprosił szefów klubów parlamentarnych
Polsat News

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że spotkanie odbędzie się we wtorek. Prezydent dotąd nie odebrał przysięgi od wybranych w październiku sędziów, co jest konieczne, by mogli orzekać. W zeszłym tygodniu Sejm uznał natomiast, że ich wybór nie miał mocy prawnej.

W poniedziałek  prezydencki minister Andrzej Dera zapewnił, że prezydent "w bardzo krótkim czasie" odniesie się do problemów powstałych w związku z kwestią nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

 

W środę, 2 grudnia, rozpocznie się posiedzenie, na którym posłowie zajmą się wyborem pięciu nowych sędziów TK. Głosami PiS i Kukiz’15, przy sprzeciwie pozostałych klubów opozycji,  Sejm zdecydował bowiem, że wybór pięciu sędziów dokonany w poprzedniej kadencji nie miał mocy prawnej.


Chodzi o wybór sędziów dokonany 8 października. Wtedy trzej sędziowie zostali wybrani w miejsce tych, których kadencja wygasała w listopadzie, jeszcze podczas poprzedniej kadencji Sejmu. Dwóch pozostałych wybrano natomiast za sędziów, którym kadencja wygasa 2 i 8 grudnia, czyli w trakcie obecnej kadencji.


3 grudnia Trybunał Konstytucyjny ma zbadać przyjętą w czerwcu ustawę o TK, która była podstawą wyboru w październiku pięciu sędziów.

 

Szefowie klubów potwierdzili swoją obecność

 

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki powiedział, że zaproszenie szefów klubów na spotkanie odbiera jako wyraz troski prezydenta o "ład prawny i informacyjny". Potwierdził, że będzie obecny na spotkaniu.

 

Również szef klubu PO Sławomir Neumann potwierdził, że otrzymał zaproszenie i wybiera się na zaplanowane spotkanie. - Mamy nadzieję, że nastąpiła refleksja u pana prezydenta i trzej sędziowie, którzy zostali wybrani i ich kadencja już się rozpoczęła, zostaną zaprzysiężeni - powiedział. Dodał, że ma nadzieję, iż to spotkanie nie będzie jedynie okazją do potwierdzenia dotychczasowych działań PiS w kwestii Trybunału.

 

Szef klubu PSL Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że cieszy go inicjatywa prezydenta. Przypomniał, że w ubiegłym tygodniu apelował do Dudy, by prezydent włączył się w rozwiązanie sporu narosłego wokół wyboru sędziów TK.

 

W spotkaniu - jak poinformowało biuro prasowe ugrupowania - weźmie też udział przewodniczący klubu Nowoczesna Ryszard Petru.

 

Niewykluczone, że klub Kukiz'15 na spotkaniu reprezentować będzie wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka, gdyż szefa klubu Pawła Kukiza może nie być w tym czasie w Warszawie - powiedział rzecznik klubu Ruch Kukiz'15 Jakub Kulesza. -Jesteśmy zadowoleni. Z uwagi na wizytę w Chinach zdecydowanie brakowało głosu prezydenta i jego inicjatywy, by rozwiązać ten spór - dodał.

 

Na spotkanie zaproszony został także m.in. prezes TK Andrzej Rzepliński.

 

PAP

prz/kan

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze