Szymański: Polsce zależy na Wielkiej Brytanii w UE, ale niektóre jej postulaty są problematyczne

Świat
Szymański: Polsce zależy na Wielkiej Brytanii w UE, ale niektóre jej postulaty są problematyczne
Beata Szydło (L.), Konrad Szymański (P.), fot.PAP/Radek Pietruszka

- Polsce zależy na tym, by Wielka Brytania pozostała w UE, ale jako problematyczne postrzegamy jej propozycje zmierzające do ograniczenia przepływu osób w ramach UE - oświadczył w niedzielę w Brukseli minister ds. europejskich Konrad Szymański.

Po zakończeniu niedzielnego szczytu UE-Turcja szef Rady Europejskiej Donald Tusk spotkał się z brytyjskim premierem Davidem Cameronem, żeby rozmawiać na temat renegocjacji członkostwa Wielkiej Brytanii w UE. W ostatnich dniach odbywały się dwustronne spotkania przedstawicieli państw członkowskich z negocjatorami UE, podczas których stolice przedstawiły swoje stanowisko w sprawie potencjalnych ustępstw wobec Brytyjczyków.

 

Szymański powiedział dziennikarzom, że podczas tych rozmów mówił w Brukseli, że Polska jest zainteresowana tym, by nie doszło do wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. - Jesteśmy gotowi, żeby wesprzeć brytyjskie oczekiwania w zakresie zmian ich zobowiązań traktatowych, a być może również zmian całej architektury traktatowej UE. Jedynym problemem, który widzimy jako nierozwiązany i bardzo trudny do spełnienia (...) są te wszystkie propozycje, które zmierzają do ograniczania wolności przepływu osób - zaznaczył minister ds. europejskich.

 

Renegocjacje brytyjskiego członkostwa w UE

 

W oficjalnym liście do szefa Rady Europejskiej, który brytyjski premier skierował na rozpoczęcie renegocjacji, zaproponował on m.in., aby dostęp do dopłat socjalnych w Wielkiej Brytanii imigranci uzyskiwali dopiero po przepracowaniu czterech lat w tym kraju. Takie rozwiązanie uderzyłoby m.in. w pracujących tam Polaków, dlatego nasz rząd jest im przeciwny.

 

Szymański zaznaczył, że jeżeli znajdą się propozycje, które "pozwolą wyjść z tego klinczu, to będzie to bardzo pomocne". Jak zaznaczył, ewentualne wyjście Wielkiej Brytanii z UE byłoby złym precedensem. - Tworzenie jakiejkolwiek mniejszej Unii oznacza osłabienie pozycji Europy i dlatego chcielibyśmy, aby udało się znaleźć dobre rozwiązanie dla Wielkiej Brytanii i UE - powiedział.

 

- Chcielibyśmy, aby Wielka Brytania została w UE, nie tylko z uwagi na to, że dzielimy z tym krajem w szczególny sposób wrażliwość, co do wspólnego rynku i więzi transatlantyckich, ale również z uwagi na przekonanie, że siła UE bierze się przede wszystkim z jej skali - dodał wiceszef MSZ.

 

Referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w UE zgodnie z przedwyborczymi zapowiedziami Davida Camerona ma odbyć się "najpóźniej do końca 2017 r.", najprawdopodobniej w drugiej połowie 2016 roku. Brytyjczycy odpowiedzą na pytanie, czy chcieliby, by ich kraj pozostał we Wspólnocie, czy ją opuścił.

 

wj/luq
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie