Rozbita grupa handlarzy dopalaczami. Mogły spowodować śmierć co najmniej kilku osób

Polska
Rozbita grupa handlarzy dopalaczami. Mogły spowodować śmierć co najmniej kilku osób
policja.pl

Przechwycone 9 tys. porcji dopalaczy i 200 tys zł. w gotówce to efekt najnowszej akcji Centralnego Biura Śledczego. Wymierzona była w grupę, która w ciągu ostatnich dwóch lat "wyprała" ponad 80 mln zł. 10 osób usłyszało zarzut działania w grupie przestępczej.

W akcji, która odbyła się w ubiegłą środę wzięło udział 200 policjantów z CBŚ i 150 pracowników Głównego Inspektora Sanitarnego. Na terenie województw: łódzkiego, podkarpackiego oraz dolnośląskiego przeprowadzono kilkadziesiąt przeszukań mieszkań, pomieszczeń magazynowych oraz obiektów handlowych, w których handlowano dopalaczami. - Policjanci przeprowadzili ponad 70 kontroli administracyjnych sklepów należących do grupy przestępczej. W ramach tych działań zabezpieczonych zostało ok. 9 tysięcy sztuk dopalaczy przygotowanych do sprzedaży oraz ponad 200 tysięcy złotych w gotówce - mówi w rozmowie z polsatnews.pl podkom. Katarzyna Balcer z CBŚ.

 

 

- Działalność  prowadzona była pod szyldem legalnie działających firm,  a dopalacze wprowadzane były do obrotu m.in. jako afrodyzjaki, wyroby kolekcjonerskie, środki piorące i czyszczące. Kontrole administracyjne prowadzone regularnie przez pracowników sanitarnych, a także decyzje administracyjne o zakazie prowadzenia określonej działalności były bezskuteczne, ponieważ w miejsce podmiotu gospodarczego objętego zakazem wprowadzana była kolejna firma, prowadząca taką samą działalność.  Sklepy celowo były sytuowane w rejonie szkół, ponieważ głównym odbiorcą dopalaczy jest najczęściej młodzież. W trakcie kontroli wyszło na jaw, że te sklepy miały dziennie około 200 zł legalnego utargu. Natomiast ze sprzedaży spod lady uzyskiwali nawet 15 tys. zł dziennie - opowiada Balcer.

 

 

Współpracując z Głównym Inspektorem Sanitarnym, policjanci ustalili listę setek przypadków poważnych zatruć oraz zgonów, które miały miejsce na terenie Polski w wyniku zażycia dopalaczy.  Analiza materiałów wykazała, że część z nich spowodowana była zażyciem środków oferowanych przez rozpracowywaną grupę przestępczą. Badania przeprowadzone przez biegłych z zakresu toksykologii i medycyny sądowej wykazały, że dopalacze rozprowadzane przez tą grupę stanowią bezpośrednie niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób.

 

 

Zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się handlem dopalaczami, prania pieniędzy oraz sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób usłyszało 10 osób. Zgromadzono także materiały świadczące o tym, że członkowie grupy zalegalizowali co najmniej 80 mln zł pochodzących z przestępczej działalności.

 

 

Wobec jednego z zatrzymanych sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu na okres  3 miesięcy. Wobec pozostałych zastosowane zostały  środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, policyjnego dozoru oraz zakazu opuszczania kraju. Dotychczas śledczy zabezpieczyli łącznie blisko 40 kg dopalaczy , a także ponad 10,5 mln zł.

 

 

 

 

 

pen/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie