Naukowcy: spaceruj lub biegaj - dłużej zachowasz sprawny umysł
Nawet codzienny spacer może powstrzymać utratę pamięci i funkcji poznawczych związanych z procesem starzenia się, w tym chorobę Alzheimera – wykazały badania naukowców amerykańskiej uczelni Boston University School of Medicine. Osoby starsze, które zachowują aktywność fizyczną, uzyskują lepsze wyniki w rozwiązywaniu zadań pamięciowych niż te, które wstrzymywały się od takiej aktywności.
W badaniu Boston University School of Medicine wzięło udział 29 osób w wieku 18-31 lat i 31 osób w wieku 55-82. Wszyscy badani nosili małe urządzenie zliczające dzienną ilość kroków, ich intensywność i czas, jaki zajęło im przejście konkretnego dystansu. Zostali też poproszeni o wykonanie specjalnie przygotowanych testów neuropsychologicznych.
Oprócz standardowych zadań badających umiejętności planowania, organizacji i rozwiązywania problemów, uczestnicy musieli m.in. zapamiętać imiona i nazwiska pozostałych badanych, a następnie je do nich dopasować.
Więcej ruchu - lepsza pamięć, ale tylko u starszych
Naukowcy odkryli, że osoby starsze, które wykazały się większą dzienną aktywnością fizyczną, miały lepszą wydajność pamięci. Związek między liczbą kroków był najsilniej powiązany z zadaniem, które polegało na dopasowaniu nazwisk do poszczególnych osób, czyli tym, z czym starsi ludzie najczęściej mają problem.
U młodych badanych, liczba kroków nie była związana z wydajnością pamięci.
Według amerykańskich naukowców, wyniki te wykazują, że aktywność fizyczna może przedłużyć wydajność pamięci długotrwałej - ten sam typ pamięci, który jest tak wrażliwy na negatywne skutki starzenia się i rozwój takich chorób neurodegeneracyjnych jak Alzheimer.
- Nasze odkrycie, że aktywność fizyczna jest powiązana z pamięcią, jest przełomowe z wielu powodów – komentuje współautor badań, prof. Scott Hayes. - Każdy wie, że aktywność fizyczna jest kluczowym elementem w walce z otyłością i chorobami związanymi z układem sercowo-naczyniowym. Jednak fakt, że jej brak może mieć negatywny wpływ na naszą pamięć, będzie dodatkową motywacją do podjęcia ćwiczeń.
Tańcz, pracuj w ogrodzie, zrezygnuj z windy
Autorzy badania zwracają uwagę, że aktywność fizyczna może przybierać różne formy, od profesjonalnie przygotowanych programów ćwiczeń, po tak mało wymagające, jak wybór schodów zamiast windy, wysiadanie na wcześniejszym przystanku, taniec, prace ogrodowe czy niewyczynowe uprawianie sportów.
Nowe odkrycia łączące ćwiczenia ze zmniejszonym ryzykiem wystąpienia chorób mózgu, takich jak choroba Alzheimera, opisuje najnowszy numer Journal of the International Neuropsychological Society.
www.bumc.bu.edu, journals.cambridge.org
Czytaj więcej
Komentarze