Legendy polskie, czyli Smok Wawelski według Bagińskiego

Kultura
Legendy polskie, czyli Smok Wawelski według Bagińskiego
Platige Image

W internecie można już obejrzeć najnowszy film krótkometrażowy Tomasza Bagińskiego "Smok Wawelski". Fabuła odwołuje się do znanej polskiej legendy o potworze terroryzującym Kraków.

Film Tomasza Bagińskiego stworzony jest raczej w konwencji science-fiction niż fantasy. W jego interpretacji legendy gród Kraka i jego mieszkańcy są w niebezpieczeństwie, ale zagraża im smok, który jednak nie przypomina wcale bajkowego potwora. To wytatuowany i mocno umięśniony Adolf Kamchatkov oraz jego ogromna latająca maszyna. Wielki amator pięknych Polek, które porywa i przetrzymuje w swojej kryjówce mieszczącej się w jednej z podmiejskich willi.

 

Jedną z porwanych dziewczyn jest Ola, w której podkochuje się młody geniusz i konstruktor robotów, Janek. Władze miasta są bezradne, nikt nie wie jak powstrzymać Smoka. Podobnie jak w baśni, chłopak wpada na pomysł jak przechytrzyć potwora, mając dostęp do technologii zdecydowanie nowocześniejszych od tych, którymi dysponował Szewczyk Dratewka.

 

 

- Pomysł legend zrodził się z potrzeby sprawdzenia, czy w polskim kinie jest w ogóle możliwa masowa rozrywka spod znaku science-fiction. Gatunek ten jest w tej chwili głównym filarem rozrywkowego kina światowego, a w polskim kinie praktycznie nie istnieje. Wybór polskich legend jako tematu był naturalny. O ile na świecie opowiadanie na nowo mitów, baśni i legend ma długą tradycję, o tyle w Polsce przykłady można liczyć na palcach jednej ręki i nie dotyczą one kina - powiedział reżyser Tomasz Bagiński.


Film o Smoku Wawelskim jest pierwszą częścią cyklu „Legendy polskie”. Drugim filmem będzie „Twardowsky”, czyli nowa interpretacja opowieści o Panu Twardowski w konwencji sf.  Jak ujawniają twórcy fabuła będzie opowiadać o tym jak Pan Twardowsky, siedzi sam jak palec w stacji kosmicznej na księżycu. Takie są konsekwencje jego paktu z diabłem. Nudzi się potwornie, gdy zjawia się diabeł w postaci pięknej kobiety. Premiera tego filmu w sieci odbędzie się 15 grudnia.


Oprócz filmów powstała także antologia z opowiadaniami inspirowanymi napopularniejszymi polskimi legendami, przygotowana w formie e-booka. Wśród autorów znaleźli się Elżbieta Cherezińska, Rafał Kosik, Jakub Małecki, Łukasz Orbitowski, Radek Rak i Robert M. Wegner. E-book bezpłatnie można pobrać tutaj

 

Legendy Polskie

 

Projekt „Legendy polskie” z pogranicza kultury, wideo i literatury stworzyły firmy: Allegro, Platige Image oraz Fish Ladder.


Allegro, polsatnews.pl

Piotr Wardziak
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie