Jest prezydencki projekt podniesienia kwoty wolnej do 8 tys. złotych

Biznes
Jest prezydencki projekt podniesienia kwoty wolnej do 8 tys. złotych
Flickr/Dariusz Gąszczyk/CC BY 2.0

Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt nowelizacji dotyczącej podniesienia kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł. Jeśli zmiany wejdą w życie kwota zmniejszająca podatek wyniesie 1440 zł zamiast obecnych 556 zł.

Obecnie kwota wolna od podatku wynosi 3091 złotych rocznie, co w praktyce pozwala na pomniejszenie należnego podatku o 18 proc. tej sumy, czyli właśnie 556 złotych i 2 grosze.


„W obowiązującym stanie prawnym kwota wolna od podatku jest niedostosowana do realiów społeczno-gospodarczych, na co zwrócił uwagę Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 28 października 2015 roku" - napisano w oświadczeniu prezydenckiej kancelarii. "Podwyższenie kwoty wolnej do 8002 zł  w sposób istotny poprawi sytuację ekonomiczną osób uzyskujących dochody na poziomie uznawanym za minimum socjalne. Podatkiem nie będą bowiem obciążone dochody niezbędne do biologicznego i psychofizycznego rozwoju człowieka, a także część dochodów koniecznych dla wychowania potomstwa oraz utrzymania więzi społecznych” - czytamy.

 

TK orzekł , że przepis ustalający kwotę zmniejszającą podatek jest niezgodny z konstytucją i straci moc 30 listopada 2016 roku. Jak wyjaśniał TK - obecny przepis ten nie przewiduje mechanizmu korygowania kwoty wolnej gwarantującego co najmniej minimum egzystencji.

 

Według szacunków Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA podniesienie kwoty wolnej do 8 tys. zł  będzie kosztowało budżet 21,2 mld zł rocznie. Kwota ta ostatni raz została podniesiona w 2008 roku.

 

PAP, polsatnews.pl

 

ptw/kan
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie