Boże Narodzenie i Sylwester. Jeśli nie w domu to pod palmami

Biznes
Boże Narodzenie i Sylwester. Jeśli nie w domu to pod palmami
travelplanet.pl

Ponad 80 proc. polskich turystów, którzy zdecydowali się na zorganizowany wyjazd za granicę w okresie świąteczno-noworocznym, chce wypoczywać w ciepłych krajach. Na narty i snowboard wybiera się w tym roku niecałe 19 proc. - wynika z danych firmy Travelplanet.pl.

Koszt, jaki ponoszą wyjeżdżający na Święta i Nowy rok z biurami podróży jest wyraźnie wyższy niż w poprzednich latach - wynosi średnio 3770 zł na osobę. W 2014 roku było to 3300 zł, a w 2013 - 3240 zł. - Ten skokowy wzrost wynika z rekordowej liczby turystów, decydujących się na dalsze egzotyczne wyjazdy. Ale wczasy w najpopularniejszych świątecznych kierunkach jak Wyspy Kanaryjskie i Egipt są tańsze niż rok temu. Jedynie narciarski wypoczynek  we Włoszech jest w tym roku nieco droższy niż w poprzednich latach - stwierdził Radosław Damasiewicz, dyrektor marketingu Travelplanet.pl.


W tym roku polscy turyści zdecydowanie zniechęcili się do Egiptu, koniec grudnia zamierza spędzić w kurortach tego kraju niecałe 16 proc z nich, roku temu było to 45 proc. Zyskały natomiast „Kanary”, na hiszpańskie wyspy wybiera się prawie jedna czwarta wyjeżdzających, rok temu było ich 13 proc. Do Włoch wybiera się 9 proc, a do Austrii 7 proc.


Aż 26 proc. wykupiło dalsze wyprawy. Najpopularniejsze egzotyczne kierunki na tegoroczne święta to Dominikana, Kenia i Kuba. W ubiegłym roku prym wiodła Tajlandia, teraz znalazła się dopiero na czwartym miejscu w rankingu turystycznej popularności. Średni koszt takiego wyjazdu to ponad 7340 zł na osobę.


Bezpieczeństwo i komfort najważniejsze


Według ekspertów Travelplanet, głównym czynnikiem branym pod uwagę  jest bezpieczeństwo co widać po spadku popularności Egiptu. - Z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia w 2013 roku, kiedy to po zamieszkach w lecie w tym kraju turyści wstrzymywali się z rezerwowaniem wyjazdów na egipskie plaże na Boże Narodzenie i Nowy Rok – dodaje Radosław Damasiewicz.


Podczas świąteczno-noworocznych wojaży Polacy nie oszczędzają też na standardzie - ok. 60 proc. wykupiło pobyt w hotelach 4 i 5 gwiazdkowych, a ok. 75 proc. wyżywienie all inclusive.

 

Trvelplanet.pl

ptw/kan

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze