Puchar Davisa: Brytyjczycy triumfują po raz dziesiąty

PAP/EPA/LAURENT DUBRULE

Wielka Brytania pokonała w Gandawie Belgię 3:1 w finale tenisowego Pucharu Davisa i po raz dziesiąty w historii zdobyła to trofeum. O triumfie Wyspiarzy zdecydowało niedzielne zwycięstwo Andy'ego Murraya nad Davidem Goffinem 6:3, 7:5, 6:3. Rozegranie drugiego zaplanowanego na niedzielę spotkania Ruben Bemelmans - Kyle Edmund nie było już konieczne.

Bohaterem finału był Andy Murray. 28-letni Szkot zdobył wszystkie punkty dla Brytyjczyków - dwa w grze pojedynczej, nie tracąc seta, oraz w deblu razem ze swoim bratem Jamiem. W całych tegorocznych rozgrywkach aktualny wicelider rankingu ATP nie poniósł ani jednej porażki, odnosząc 11 zwycięstw. - Nie mogę uwierzyć, że udało się nam to zrobić. Być może nigdy już nie będziemy mieć szansy, by to powtórzyć, dlatego powinniśmy dziś wieczorem świętować zwycięstwo - powiedział bezpośrednio po meczu Murray, zwracając się do publiczności.

Murray został trzecim w historii Pucharu Davisa zawodnikiem, który w jednej edycji wygrał wszystkie osiem pojedynków singlowych. Poprzednio takim osiągnięciem mogli się pochwalić Amerykanin John McEnroe w 1982 oraz Szwed Mats Wilander w następnym roku.

Brytyjczycy w finale grali po 37 latach przerwy, a na triumf czekali aż od 1936 roku. Belgia przed szansą zdobycia tego trofeum stanęła dopiero po raz drugi. W 1904 roku na drodze do sukcesu również stanęła jej Wielka Brytania. Rekordzistami pod względem triumfów są Amerykanie, którzy zwyciężyli 32 razy

W przyszłym roku w Grupie Światowej Pucharu Davisa wystąpi Polska, która we wrześniowym barażu pokonała Słowację 3:2. Pierwszymi rywalami biało-czerwonych będą Argentyńczycy - triumfatorzy Pucharu Davisa z 2011 roku.