Najstarsza Europejka obchodzi urodziny

Świat
Najstarsza Europejka obchodzi urodziny
syracuse.com
Emma Morano ma 116 lat

116 lat skończyła w niedzielę Włoszka Emma Morano, mieszkająca w mieście Verbania w Piemoncie. To najstarsza Europejka i druga żyjąca najdłużej osoba na świecie. Życzenia urodzinowe otrzymała od prezydenta Włoch i papieża Franciszka.

- Mam piękny głos. Jeśli chcecie, mogę wam zaśpiewać moją ulubioną piosenkę - powiedziała jubilatka w niedzielę podczas uroczystości zorganizowanej na jej cześć. - Czuję się dobrze i póki tak będzie, zostanę tu z wami - zapewniła.

 

Depeszę z życzeniami wysłał do niej Sergio Mattarella, prezydent Włoch, przypominając, że nigdy wcześniej obywatel włoski nie osiągnął takiego wieku. Przekazał Emmie Morano pozdrowienia od wszystkich rodaków.

 

Specjalne życzenia zdrowia, pogody ducha i wszelkiego dobra przekazał jej również papież Franciszek. Do pozdrowień dołączył małą płaskorzeźbę z wizerunkiem świętych Piotra i Pawła.

 

Emma Morano urodziła się 29 listopada 1899 roku. Starsza od niej jest tylko Amerykanka Susannah Mushatt Jones, która urodziła się w tym samym roku, ale cztery miesiące wcześniej.

 

Włoszka jest nadzwyczaj samodzielna. Jeszcze w wieku 115 lat mieszkała sama i dopiero od kilku miesięcy w codziennym życiu pomaga jej opiekunka. Do chwili przejścia na emeryturę w wieku 75 lat pracowała - najpierw w fabryce, a potem była kucharką.

 

PAP

na/hk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze