MŚ w ciężarach - Łowczew mistrzem i rekordzistą świata w kategorii +105 kg

PAP/EPA/LARRY W. SMITH

Rosjanin Aleksiej Łowczew uzyskał 475 kg w dwuboju i zdobył złoty medal w kat. +105 kg w mistrzostwach świata w podnoszeniu ciężarów rozgrywanych w Houston. Wynikiem 264 kg ustanowił fenomenalny rekord świata w podrzucie. Polacy w grupie A nie startowali.

Drugie miejsce zajął Gruzin Lasza Talachadze - 454 kg (207+247), a trzecie Estończyk Mart Seim - 438 kg (190+238).

Łowczew prowadził po rwaniu w którym miał trzy udane podejścia do 200, 206 i 211 kg. Ale prawdziwy pokaz ogromnej siły i woli walki Rosjanin zaprezentował w podrzucie. Najpierw zaliczył 242 i 248 kg, zapewniając sobie tytuł mistrza świata. W ostatniej próbie zadysponował na sztangę 264 kg. O jeden kilogram więcej niż rekordowy rezultat Irańczyka Hosseina Rezazadeha uzyskany w sierpniu 2014 roku podczas igrzysk olimpijskich w Atenach.

Na sztandze w Houston znalazło się o siedem kilogramów więcej niż wynosił rekord życiowy Rosjanina. Pomimo tego Łowczew, doskonale przygotowany do turnieju, podrzucił sztangę i ustanowił dwa rekordy świata - w podrzucie i w dwuboju.

Polacy startowali w grupie B. Krzysztof Klicki spalił trzy podejścia w rwaniu, a Arsen Kasabijew z rezultatem 391 kg został sklasyfikowany na 20. pozycji.

Biało-czerwonym nie udało się w USA wywalczyć piątej kwalifikacji olimpijskiej. Panie także nie wypełniły zadania, nie mają bowiem ani jednej uprawniającej do startu w igrzyskach w Rio de Janeiro.