Zainaugurowano obchody Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski

Polska
Zainaugurowano obchody Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski
PAP/Rafał Guz

Oficjalne obchody Chrztu Polski rozpoczęto mszą świętą w archikatedrze warszawskiej, pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kardynała Kazimierza Nycza. Związane z tą rocznicą uroczystości państwowe i kościelne odbędą się dopiero w roku 2016, jednak Kościół zaczyna świętować już teraz, wraz z początkiem roku liturgicznego.

Podczas mszy świętej metropolita warszawski wręczył przedstawicielom dekanatów okolicznościowe świece, które zaniosą do swoich parafii. - Do tej pory podczas adwentu widzieliśmy w kościołach wieniec, a na nim cztery świece na znak czterech niedziel przygotowujących nas do Bożego Narodzenia. Ten adwent jest inny. Po raz pierwszy w historii Polski od pierwszej niedzieli adwentu w 44 katedrach na terenie całego kraju zapłoną jednakowe świece jubileuszowe, które otrzymali księża biskupi na Jasnej Górze - poinformował rzecznik Komisji Episkopatu Polski ks. Rytel-Adrianik.

 

Jak zaznaczył, będą one przypominały przez najbliższy rok o 1050. rocznicy chrztu Polski. - Następnie podobne świece zostaną zapalone we wszystkich parafiach naszej ojczyzny. Będzie to znak jedności polskich katolików oraz symbol światła wiary - zaznaczył rzecznik episkopatu.

 

Najważniejszym elementem obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski będą uroczystości w dniach 14-16 kwietnia 2016 roku w Gnieźnie, Poznaniu i okolicach. To właśnie w tych dniach przypada rocznica przyjęcia chrześcijaństwa. Te trzydniowe obchody zakończy spotkanie ewangelizacyjne na stadionie Lecha Poznań, które odbędzie się 16 kwietnia.

 

 

"Takiego Adwentu jeszcze nie było. Polaków czekają trzy ważne wydarzenia"

 

Zdaniem ks. Pawła Rytel-Adrianika, w czasie tegorocznego adwentu Polscy katolicy będą przeżywali trzy wydarzenia o zasięgu europejskim i międzynarodowym. - Będą to 1050. rocznica Chrztu Polski, Rok Miłosierdzia i Światowe Dni Młodzieży. Takiego Adwentu jeszcze nie było - powiedział rzecznik.

 

Jego zdaniem nowością jest także i to, że od pierwszej niedzieli adwentu podczas Apelu Jasnogórskiego będzie odmawiana modlitwa dziękczynna za łaskę wiary, z prośbą o wierność przyrzeczeniom chrztu dla całego narodu. Przypomniał, że biskupi polscy napisali w okolicznościowym liście, że "chrzest wprowadził nasz naród w nowy świat, który wyraża się przez nową kulturę, nowe instytucje, struktury i zapisy prawne". - Ta nowość, którą wniósł chrzest, będzie też w nowy sposób świętowana - podkreślił ks. Rytel-Adrianik.

 

Stadion2016.pl, PAP

po/hk
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie