Kenia: udaremniono próbę ataku terrorystycznego

Świat
Kenia: udaremniono próbę ataku terrorystycznego
Flickr/AMISOM Public Information/CC0 1.0

- Dwie osoby podejrzewane o planowanie ataku terrorystycznego zostały zatrzymane - poinformowało w sobotę kenijskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. W piątek Kenię opuścił papież Franciszek, który przebywał tam w ramach kilkudniowej pielgrzymki po Afryce.

Kenijskie służby bezpieczeństwa zatrzymały w Nairobi dwóch obywateli Iranu. "To Abubakar Sadiq Louw i Yassin Sambai Juma. Ich plan dokonania zamachu został udaremniony, a podejrzani zostali aresztowani" - poinformowało ministerstwo na Twitterze. Informację potwierdził również rzecznik prasowy kenijskiego MSW.

 

Obaj mężczyźni przyznali się do spiskowania w celu przeprowadzenia ataków terrorystycznych. 69-letni Abubakar Sadik Luw to według kenijskich służb "ważna postać" w społeczności szyickiej Nairobi. 25-letni Jasin Sambai Dżuma, to najprawdopodobniej pochodzący z Iranu "rekrut".

 

Aresztowani mężczyźni planowali ataki na hotele odwiedzane przez zagranicznych turystów, biznesmenów i dyplomatów - przekazał przedstawiciel policji Joseph Boinnet.

 

 

 

 

Na Twitterze ministerstwa opublikowano także zdjęcie trzeciego mężczyzny, który prawdopodobnie nadal jest poszukiwany.

 

Do piątku w Kenii obowiązywały podwyższone środki ostrożności. Zostały podjęte w związku z wizytą papieża Franciszka, który przebywal w tym kraju od środy. Organizatorzy wizyty podkreślali, że jest to podróż wysokiego ryzyka. Komentowali także, że napięty program 6-dniowej wizyty (papież odwiedza Ugandę i ma pojechać do Republiki Środkowoafrykańskiej) jest wyzwaniem nie tylko dla sił prawie 79-letniego papieża, ale i dla jego ochrony.

 

Reuters

po/hk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie