Barcelona: trzy osoby zatrzymane za współpracę z dżihadystami

Świat
Barcelona: trzy osoby zatrzymane za współpracę z dżihadystami
Flickr/Dave Conner/CC BY 2.0

Hiszpańska policja zatrzymała w sobotę nad ranem w Barcelonie dwóch mężczyzn i jedną kobietę, którzy w internecie werbowali ochotników do Państwa Islamskiego (ISIS). W dniu zatrzymania 24-letnia Hiszpanka planowała wyjazd do Afganistanu, a następnie wstąpienie w szeregi dżihadystów.

Jak poinformowało hiszpańskie MSW, aresztowani mężczyźni - 42-letni i 32-letni - to obywatele Maroka, którzy z jednego z mieszkań w Barcelonie przy użyciu domowego komputera rozpowszechniali w internecie materiały propagandowe o Państwie Islamskim. Mieszkanie znajdowało się tuż obok Sagrada Familia, znanej z okazałej architektury XIX-wiecznej katedry autorstwa katalańskiego architekta Antoniego Gaudiego. Jest to jedna z głównych turystycznych atrakcji Barcelony.

 

Jak twierdzą władze hiszpańskie, cała trójka mieszkała razem i werbowała ochotników gotowych wyjechać do Syrii, aby walczyć po stronie dżihadystów. Zatrzymana kobieta to obywatelka Hiszpanii. Zdaniem służb, jest ona jedną z osób zwerbowanych przez zatrzymanych Marokańczyków.

 

Hiszpańskie MSW poinformowało, że dochodzenie trwa. Poprzez analizę m.in. twardych dysków, ma doprowadzić do poznania metod, jakich używają dżihadyści do werbunku.

 

ABC.es, Lavanguardia.com

po/hk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze