Zatrzymano sprawcę dewastacji cmentarza w Garwolinie

Polska
Zatrzymano sprawcę dewastacji cmentarza w Garwolinie
PAP/Przemysław Piątkowski

Policja zatrzymała w piątek sprawcę dewastacji cmentarza wojennego w Garwolinie (woj. mazowieckie), na którym znajdują się mogiły żołnierzy Armii Radzieckiej oraz Wojska Polskiego. 25-latek przyznał się do winy. Grozi mu do 5 lat więzienia.

25-letni mieszkaniec gminy Garwolin powiedział policji, że dokonał dewastacji na cmentarzu, będąc pod wpływem alkoholu. Decyzją prokuratora mężczyzna został zwolniony do domu. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

 

Sprawca zniszczył 22 zbiorowe mogiły, głównie żołnierzy Armii Radzieckiej. - Wywrócono 22 obeliski, z czego z dwóch odpadły tabliczki, został wyrwany krzyż drewniany, prawosławny oraz wyrwane drzewko - poinformował asp. sztab. Marek Kapusta, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie.

 

Rosja żąda oficjalnych przeprosin

 

MSZ Rosji w piątek wyraziło stanowczy protest i oburzenie z powodu sprofanowania grobów żołnierzy radzieckich w Garwolinie. Zażądało też "oficjalnych przeprosin za systematyczne łamanie zobowiązań w sferze ochrony rosyjskich cmentarzy wojskowych" w Polsce.

 

Sekretarz miasta Garwolin Cezary Tudek powiedział, że lokalne władze nie traktują incydentu na cmentarzu jako naruszenie stosunków polsko-rosyjskich. - Traktujemy to jako akt wandalizmu, profanacji cmentarza, wynikający z głupoty, a nie jako akt skierowany przeciwko Rosji - zaznaczył Tudek.

 

Dodał, że na cmentarzu wojennym w Garwolinie znajdują się nie tylko mogiły żołnierzy Armii Radzieckiej, ale także żołnierzy polskich, jeńców wojennych i osób cywilnych. - Wandale niszczyli wszystko, co napotkali na drodze: powywracali betonowe stelle, w większości poświęcone żołnierzom radzieckim, bo takich jest na cmentarzu w Garwolinie najwięcej, ale uszkodzona została też stella poświęcona Polakom. Wyrwali także drewniany krzyż i świeżo posadzoną sadzonkę świerku - mówił sekretarz miasta. Jednocześnie zapewnił, że miasto jest w stanie samo naprawić szkody.

 

Cmentarz wojenny w Garwolinie założono w latach 1949-1952 w związku z ekshumacją zwłok żołnierzy Armii Radzieckiej oraz Wojska Polskiego z grobów rozsianych głównie na terenach powiatów: garwolińskiego, kozienickiego i puławskiego. Pierwsze groby na cmentarzu wojennym w Garwolinie powstały po ekshumacji ponad 2,3 tys. zwłok, przeprowadzonej w powiecie garwolińskim latem 1949 r.

 

Do końca czerwca 1952 r. na terenie cmentarza utworzono 136 mogił zbiorowych, w których pochowano blisko 11 tys. osób (w tym prawie 9,5 tys. nieznanych). Było wśród nich ponad 10 tys. żołnierzy Armii Radzieckiej, głównie z 16 Korpusu Pancernego i 47 Armii 1 Frontu Białoruskiego i przeszło 400 żołnierzy Wojska Polskiego poległych w 1939 i 1944 r.

 

PAP

mr/luq
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie