Spotkanie papieża z młodymi. Trzeci dzień pielgrzymki w Afryce
W piątek rano papież Franciszek spotkał się z mieszkańcami slamsów w Kangemi w stolicy Kenii Nairobi. Ojciec Święty spotka się także z Kenijską młodzieżą, do której wygłosi krótkie przemówienie. Po wizycie w Kenii Franciszek uda się do Ugandy, a następnie do Republiki Środkowoafrykańskiej.
W czwartek w Kenii papież poruszył kwestie związane z ochroną klimatu i wspomniał, że na zbliżającej się konferencji klimatycznej w Paryżu nie mogą przeważać prywatne interesy. Apelował o odejście od energii opartej na paliwach kopalnych.
Papież odwiedził siedzibę Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych w kwaterze ONZ w stolicy Kenii, Nairobi, gdzie wygłosił przemówienie. Agenda ta zajmuje się kwestiami ochrony środowiska i monitorowaniem jego stanu na świecie. Przed wizytą w tym miejscu papież zasadził drzewo.
W swym wystąpieniu Ojciec Święty wyjaśnił, że zasadzenie przez niego drzewa jest "zachętą do dalszej walki ze zjawiskami wycinania lasów i pustynnienia obszarów". Przypomina to, dodał, o obowiązku troski o "płuca planety".
Franciszek przytoczył słowa ze swej ekologicznej encykliki "Laudato si" o konieczności podejmowania przez wszystkie rządy działań na rzecz ochrony środowiska i rezerw naturalnych ich krajów, "nie zaprzedając się fałszywym interesom lokalnym czy międzynarodowym".
Uganda gotowa na przyjęcie specjalnego gościa
Przygotowania do wizyty papieża w Kampali (Uganda) trwają do ostatniej chwili. Dziury w jezdni na oficjalnej trasie przejazdu są już załatane, w całej stolicy Ugandy wiszą billboardy i plakaty z podobizną Franciszka. Większość kandydatów przerwała nawet zaciętą kampanię prezydencką. Na pamiątkę wizyty Ugandyjczycy mogą kupić gumowe bransoletki, koszulki i inne pamiątki z wizerunkiem głowy kościoła Katolickiego.
- Mam nadzieję, że papieżowi zostanie przypomniane, iż w Ugandzie nigdy nie było uczciwych wyborów lub pokojowego przekazania władzy - powiedział lokalnej gazecie "New Vision" wieloletni opozycjonista Kizza Besigye, który wraz z innymi kandydatami weźmie udział w papieskiej mszy świętej w sobotę. Wybory prezydenckie w Ugandzie odbędą się w lutym 2016 roku. Prezydent Yowieri Koguta Museveni rządzi krajem od 30 lat.
Thousands already at Catholic shrine for #PopeinUganda. Many want Pope to talk about free and fair elections in Feb. pic.twitter.com/XT51ImzmGA
— Catherine Byaruhanga (@cathkemi) listopad 27, 2015
Punktem kulminacyjnym papieskiej wizyty w Ugandzie będzie msza święta odprawiona w Namugongo - kaplicy upamiętniającej śmierć 22 męczenników, którzy odmówili wyparcia się chrześcijaństwa i nie zgodzili się na seksualne niewolnictwo. W 1886 roku na rozkaz króla Bugandy spalono ich żywcem.
Papież Franciszek spotka się również z młodzieżą. Ugandyjczycy to najmłodszy naród na świecie. Ponad trzy czwarte populacji nie przekracza 30 roku życia. Katolicy stanowią 40 proc. mieszkańców liczącej ok. 40 mln ludzi Ugandy.
Relację na żywo z wizyty papieża Franciszka w Afryce można oglądać tutaj:
BBC, Papiezwiara.pl, PAP
Czytaj więcej