Są chętni do budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Prąd ma z niej popłynąć w 2025 roku

Polska
Są chętni do budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Prąd ma z niej popłynąć w 2025 roku
Elektrownia Jądrowa w Temelinie (Czechy). Fot. Pixabay/ivabalk

- Jest pięciu chętnych do uczestnictwa w postępowaniu zintegrowanym, które ma wyłonić dostawcę technologii dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej – poinformował w piątek prezes spółki PGE EJ 1 Jacek Cichosz. Jak dodał, są to "kluczowi gracze" rynku jądrowego. Ostateczna decyzja o tym, kto wybuduje elektrownię, zapadnie w 2019 roku.

Zainteresowani to GE-Hitachi Nuclear Energy Americas LLC, Korea Electric Power Corporation, SNC-Lavalin Nuclear Inc, Westinghouse Electric Company LLC oraz Electricite de France/Areva.

 

Postępowanie zintegrowane to rodzaj złożonego przetargu, w którym ma być wyłoniona grupa firm, która będzie odpowiedzialna m.in. za wybór technologii, budowę, uruchomienie i finansowanie budowy elektrowni. Uruchomienie, przeprowadzenie i rozstrzygnięcie tego postępowania to jedno z zadań PGE EJ 1, spółki celowej odpowiedzialnej za budowę pierwszej polskiej elektrowni atomowej. Cichosz potwierdził, że postępowanie to spółka chce rozpocząć do końca roku.

 

- Zakończyliśmy dialog wstępny z grupami potencjalnie zainteresowanymi udziałem w postępowaniu zintegrowanym. Otrzymaliśmy pięć deklaracji - podkreślił. Jak dodał, nie jest znany pełny skład tych grup, bo "będzie on deklarowany w trakcie formalnego postępowania i składania wniosków kwalifikacyjnych".

 

Pierwszy prąd z elektrowni w 2025 roku

 

Cichosz dodał, że etap kwalifikacji ma się zakończyć w połowie przyszłego roku. Ostateczna decyzja o tym, kto wybuduje pierwszą polską elektrownię jądrową zapadnie w 2019 r., wraz z rozstrzygnięciem postępowania zintegrowanego.

 

Spółka PGE EJ 1 to spółka celowa, odpowiedzialna za przygotowanie i wybudowanie elektrowni jądrowej o mocy ok. 3000 MW. W 2014 roku PGE podpisała z Tauronem, Eneą i KGHM umowę w sprawie objęcia przez te firmy łącznie 30 proc. udziałów w spółce celowej PGE EJ 1.

 

Spółka prowadzi badania i analizy na trzech potencjalnych lokalizacjach: "Choczewo" i "Lubiatowo-Kopalino" (gmina Choczewo) oraz lokalizacji "Żarnowiec" (gminy Gniewino i Krokowa); wszystkie znajdują się w województwie pomorskim. Według harmonogramu pierwszy prąd z elektrowni popłynąć ma w 2025 r.

 

PAP

mr/luq
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie