Masz kota, pijesz regularnie alkohol, karmiono cię piersią? Prawdopodobnie jesteś inteligentniejszy niż średnia

Technologie
Masz kota, pijesz regularnie alkohol, karmiono cię piersią? Prawdopodobnie jesteś inteligentniejszy niż średnia
Scott Cresswell/Flickr.com
Zdjęcie ilustracyjne

Naukowcy ustalili 13 faktów, które charakteryzują ludzi wyróżniających się swoją inteligencją na tle przeciętnej. Niektóre z nich zaskakują.

Obecnie powszechnym - i często krytykowanym - sposobem sprawdzenia inteligencji jest podejście do odpowiedniego testu. Portal Business Insider zebrał jednak 13 oznak wyższej inteligencji na podstawie badań przeprowadzonych na przestrzeni dekad.

 

Lekcje muzyczne

 

Według badań z 2011 roku dzieci, które uczą się gry na instrumentach, mają wyższy poziom inteligencji niż ich rówieśnicy. Ponadto dzieci w wieku 4-6 lat, które zaczynają naukę, już po miesiącu mają lepsze wyniki w testach inteligencji werbalnej. Determinuje ona zdolność do porozumiewania się z otoczeniem.

 

Masz młodsze rodzeństwo

 

Badania dowodzą, że najstarsze dzieci w rodzinie są także najinteligentniejsze. Nie wynika to jednak z wieku. New York Times pisał w 2007 roku, że różnica w inteligencji między rodzeństwem może wynikać ze specyficznej relacji między rodzicami, a ich pierworodnym potomkiem.

 

Jesteś szczupły

 

Okazuje się, że osoby szczuplejsze mają większe zdolności kognitywistyczne. Ponadto 11-letnie dzieci, które mają niższe wyniki w testach,

częściej mają problemy z wagą po czterdziestce.

 

Masz kota

 

Badania są bezlitosne. Osoby, które preferują psy, są bardziej otwarte na innych, ale jednocześnie posiadacze kotów lepiej radzą sobie w testach.

 

Karmiono cię piersią

 

W 2007 roku przebadano 3 tys. dzieci z Wielkiej Brytanii i Nowej Zelandii. Te, które były karmione piersią, miały średnio o 7 punktów lepszy wynik w testach na inteligencję - pod warunkiem, że miały gen FADS2 w odpowiedniej wersji.

 

Narkotyki "w celach rekreacyjnych"

 

Z badania przeprowadzonego w 2012 roku jasno wynika, że narkotyki także mogą mieć dobry wpływ na naszą inteligencję. Dowiodły tego testy na grupie 6 tys. Brytyjczyków urodzonych w 1958 roku. Ci, którzy w młodości zażywali narokotyki, obecnie najczęściej cechują się wyższą inteligencją.

 

Jesteś leworęczny

 

Inteligentniejsi od osób praworęcznych są mańkuci. Potrafią mysleć i działać w sposób bardziej zdywersyfikowany i kreatywny.

 

Jesteś wysoki

 

W 2008 roku na Uniwersytecie Princeton porównano wyniki w testach IQ osób o różnym wzroście. Wyżsi mieli w nich lepsze wyniki jako dzieci, a w dorosłości najczęściej zarabiali więcej.

 

Pijesz regularnie alkohol

 

Kolejny powód, żeby w piątkowy wieczór spotkać się ze znajomymi. Wśród Amerykanów i Brytyjczyków, którzy uzyskali lepsze wyniki w testach na inteligencję, jest więcej osób, które regularnie spożywały alkohol.

 

Poglądy polityczne? Liberalne

 

Ludzi inteligentniejszych cechują także - jak się okazuje - liberalne poglądy polityczne. Wśród tysięcy dorosłych Amerykanów, którzy jako dzieci mieli lepsze wyniki w testach, jest wiele osób, które cechują się takimi poglądami.

 

Szybko zacząłeś czytać

 

W 2012 roku przebadano 2 tys. bliźniąt w Wielkiej Brytanii. Okazało się, że dziecko, które szybciej nauczyło się czytać, w przyszłości najczęściej miało lepsze wyniki w testach.

 

Często się martwisz. Albo nie martwisz w ogóle

 

Inteligencja może być powiązana z tym, co nas martwi - a konkretnie jak często. Osoby, które mają tendencje do zamartwiania się, wykazują wyższą inteligencję werbalną. Jednak osoby, które nie przejmują się tak bardzo, lepiej wypadają w testach inteligencji niewerbalnej. Określa ona zdolność do analizowania informacji na podstawie obserwacji i słuchania.

 

Jesteś zabawny

 

400 studentów psychologii przystąpiło do testu, który mierzył ich zdolność do myślenia abstrakcyjnego i inteligencję werbalną. Następnie poproszono ich o kilka pomysłów na komiksy do "The New Yorkera", które ocenili niezależni testerzy. Ci zabawniejsi wypadli lepiej w testach.

 

independent.co.uk, businessinsider.com

pr/luq

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze