Chiny co roku wykonują więcej egzekucji niż cały świat

Świat
Chiny co roku wykonują więcej egzekucji niż cały świat
Max Braun/Flickr.com
Flaga Chin

W Arabii Saudyjskiej na egzekucję oczekuje aż 55 skazańców. Amnesty International bije na alarm i przypomina, że w tym roku w kraju Saudów skazano na śmierć największą liczbę osób od 1995 roku. Znacznie więcej osób ginie jednak w Chinach - więcej niż na całym świecie łącznie.

Saudyjski dziennik "Okaz", który może się pochwalić powiązaniami z tamtejszym MSW, poinformował, że obecnie na egzekucję czeka 55 osób skazanych za "przestępstwa terrorystyczne". Wśród skazańców są trzej mężczyźni, którzy zostali aresztowani jeszcze jako osoby niepełnoletnie.

 

Według źródeł Amnesty International tylko w tym roku w Arabii Saudyjskiej skazano na śmierć już 151 osób. To najgorszy wynik od 1995 roku. Dla porównania, w 2014 roku egzekucję wykonano na 90 skazańcach.

 

Chiny "przodują"

 

Saudyjczycy nie wykonują jednak największej ilości egzekucji na świecie. Zdecydowanie najwięcej osób ginie w ten sposób w Chinach - tylko w 2014 roku Amnesty International zarejestrowała tam 2466 wyroków śmierci.

 

Więcej egzekucji wykonano także w Iranie - co najmniej 289, ale podejrzewa się, że w rzeczywistości była to większa liczba.

 

independent.co.uk, BBC

pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie