"Turcja chce świadomie zepchnąć relacje z Rosją w ślepy zaułek"

Świat
"Turcja chce świadomie zepchnąć relacje z Rosją w ślepy zaułek"
EPA/SERGEI ILNITSKY

- Nadal nie słyszeliśmy od najwyższych władz politycznych w Turcji ani przeprosin, ani propozycji odszkodowania, czy ukarania sprawców tej zbrodni - powiedział w czwartek Władimir Putin. We wtorek Turcja zestrzeliła rosyjski bombowiec Su-24, któremu zarzuciła naruszenie przestrzeni powietrznej Turcji przy granicy syryjsko-tureckiej.

Putin powiedział, że z punktu widzenia Moskwy Turcja świadomie stara się zepchnąć relacje rosyjsko-tureckie w "ślepy zaułek". W jego ocenie, "wydaje się, że tureckie władze celowo spychają stosunki rosyjsko-tureckie w ślepy zaułek". Jak podkreślił, to, co się stało dwa dni temu nad Syrią, było "sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem i prawem międzynarodowym".

 

Rosja wciąż czeka na realistyczne wyjaśnienia Ankary ws. wtorkowego zestrzelenia przez Turcję rosyjskiego bombowca Su-24 - powiedział w czwartek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

 

Moskwa twierdzi, że rosyjski samolot nie opuścił syryjskiej przestrzeni powietrznej. Rosyjskie ministerstwo obrony ogłosiło, że uważa zestrzelenie Su-24 za akt nieprzyjacielski, a prezydent Rosji oświadczył, że zestrzelenie maszyny w Syrii wykracza poza ramy walki z terroryzmem.

 

Działania odwetowe wobec Turcji

 

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew nakazał w czwartek rządowi przygotowanie propozycji w sprawie działań odwetowych wobec Ankary, w tym zamrożenia niektórych wspólnych inwestycji.

 

- Rząd dostał dwa dni na przygotowanie tych propozycji, by "jak najszybciej przejść do odpowiednich procedur - wyjaśnił premier, zaznaczając, że jest to polecenie skierowane do wielu resortów. Zestrzelenie Su-24 Miedwiediew nazwał "aktem agresji przeciw naszemu państwu ze strony Turcji, naszego sąsiada i do tego jeszcze członka NATO". "Wojenne i dyplomatyczne środki reagowania na to przestępstwo już były i jeszcze będą" - dodał. Zapowiedział także kroki ekonomiczne.

 

PAP

 

 

 

kan
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie