Reuters: Polska pomoże w walce z ISIS w zamian za informacje zachodnich wywiadów o katastrofie w Smoleńsku

Polska
Reuters: Polska pomoże w walce z ISIS w zamian za informacje zachodnich wywiadów o katastrofie w Smoleńsku
PAP/Radek Pietruszka
Reuters: rząd PiS będzie chciał wyjasnić katastrofę smoleńską.

Korespondent agencji Reutera w Warszawie Wiktor Szary sugeruje, że jednym z najważniejszych priorytetów rządu Beaty Szydło stanie się wyjaśnienie katastrofy smoleńskiej. Według niego politycy PiS będą chcieli uzyskać informacje od zachodnich wywiadów w zamian za wsparcie w wojnie z terrorystami z Państwa Islamskiego.

Autor przypomina, że od 10 kwietnia 2010 roku Rosja nie zwróciła Polsce wraku rządowego samolotu Tu-154 M, na pokładzie którego zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią. Według publicysty rząd PiS podejmie wysiłki w celu sprowadzenia wraku do kraju.

 

Według niego, rząd Beaty Szydło ma również próbować uzyskać od zachodnich sojuszników informacje wywiadowcze dotyczące katastrofy w Smoleńsku. Miałoby się to stać w zamian za wsparcie udzielone przez Polske w operacjach przeciwko Państwu Islamskiemu.

 

Według informacji agencji Reutera, jeśli takie wysiłki zostaną podjęte, to mogą one pogorszyć stosunki z Rosją. Jednocześnie mogą także spowodować zakłócenia w stosunkach z zachodnimi sojusznikami. Udzielenie informacji wywiadowczych Polsce może z kolei pogorszyć ich stosunki z Moskwą.

 

Reuters przypomina poprzednie działania PiS, w tym m.in. komisję Macierewicza i jej działalność. Nadmienia także, że środowiska związane z PiS wielokrotnie obarczały Rosję odpowiedzialnościa za katastrofe w Smoleńsku. Ze środowisk tych pochodziły także częste oskarżenia o zamach.

 

Reuters

hk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie