Prezydent Duda podsumował wizytę w Chinach. Mówił też o TK i usunięciu flag UE

Polska

Prezydent Duda podczas zwiedzania Wielkiego Muru Chińskiego podsumował wizytę w Chinach. Odniósł się do przeprowadzonej w Sejmie zmiany ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, skomentował dymisję szefa CBA oraz usunięcie flag UE jako tła konferencji rządu.

Prezydent Andrzej Duda stwierdził, że zasady w sprawie Trybunału Konstytucyjnego złamała Platforma Obywtaelska.


O zmianie ustawy o Trybunale


- Uważam, że złamano zasady powołując wcześniej sędziów TK, próbując w ten sposób - nie wiem - zawłaszczyć Trybunał? Uważam, że wtedy źle się stało - stwierdził Duda. - Sejm jest władzą ustawodawczą, podejmuje decyzje - dodał prezydent.


Andrzej Duda powiedział, że Platforma Obywatelska korzystając z tego, że miała większość w Sejmie, chciała dokonać "swoistego politycznego skoku na trybunał". Ocenił, że była to rozgrywka polityczna, którą PO zaczęła jeszcze w poprzedniej kadencji Sejmu próbując wybrać sędziów.


Odejście szefa CBA to decyzja rządu

 

Duda odniósł sie także do dymisji szefa CBA Pawła Wojtunika.


- Rząd ma prawo decydować w takich sprawach. To są decyzje, które dzieją się na tamtym szczeblu. Jeżeli jest tu potrzebna zmiana, ja nie będę stawiał tutaj żadnych sprzeciwów - powiedział prezydent, pytany przez dziennikarzy, czy zaakceptuje odejście szefa CBA.


Dodał, że w sprawie dymisji szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego prezydent wydaje jedynie opinię.


Kwestia flag UE - to problem z niczego


- Proszę państwa, nie przesadzajmy. Raz są flagi, raz ich nie ma i wielokrotnie, i pan premier Tusk występował na tle polskich flag, czasem były to polskie i unijne. Pan prezydent Komorowski też występował czasem na tle polskich czasem na polskich i unijnych. Wydaje mi się, że ktoś próbuje zrobić problem z niczego i szukać dziury w całym - powiedział Duda.

 

Duda wyraził nadzieję, że rozmowy, które odbył z chińskimi przywódcami będą istotnym impulsem do otwarcia rynku chińskiego przede wszystkim dla polskich produktów rolnych. Zaznaczył, że strona chińska jest nimi zainteresowa, a rynek Państwa Środka ogromny. Prezyent wskazał, że to szansa dla naszych rolników. Podkreślił także, że bilans polskiej wymiany handlowej jest z Chinami jest ujemny. Według prezydenta Chiny chcą od nas kupować maszyny górnicze.


Podczas rozmów chiński premier Li Keqiang wspomniał o wspólnym przedsięwzięciu francusko-chińskim dotyczącym energii jądrowej i o zainteresowaniu strony chińskiej współpracą w tym obszarze - przypomniał polski prezydent. - Przyjąłem to do wiadomości, powiedziałem, że dyskusja na ten temat w tej chwili trwa - dodał.


W trakcie kilkudniowej wizyty w Chinach prezydent Duda spotkał się w Pekinie z prezydentem Xi Jinpingiem, a z premierem Li - w Suzhou na wschodzie kraju, gdzie wziął także udział w szczycie gospodarczym państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin - "16+1". Wcześniej w Szanghaju otworzył Polsko-Chińskie Forum Gospodarcze.

 

PAP

am
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie