Komisja Europejska: pomoc dla Poczty Polskiej legalna

Biznes
Komisja Europejska: pomoc dla Poczty Polskiej legalna
poczta-polska.pl

Wsparcie udzielone w związku ze świadczeniem usług pocztowych w latach 2013-2015 jest zgodne z unijnymi zasadami - uznała Bruksela. Pieniądze pochodziły ze specjalnego funduszy kompensacyjnego.

W ocenie KE rekompensata dla Poczty Polskiej obejmuje tylko dodatkowe koszty ponoszone przez nią w związku ze świadczeniem usług pocztowych. Ponadto, według unijnych ekspertów, sposób finansowania pomocy gwarantuje, że nie powstaną znaczące zakłócenia konkurencji na polskim rynku pocztowym.

 

 - Rekompensata dla Poczty Polskiej "opiera się na rzetelnej metodologii, która zapewni, że otrzymana pomoc nie będzie przekraczać kosztów realizacji misji publicznej".

 

"Ponadto rekompensata będzie ograniczona do rzeczywistych strat poniesionych przez Pocztę Polską w związku ze świadczeniem usług powszechnych" - wskazała Komisja.

 

- Po raz pierwszy Komisja zatwierdziła wykorzystanie mechanizmu funduszu kompensacyjnego do sfinansowania powszechnych usług pocztowych. Cieszę się, że zatwierdzony dziś zgodnie z unijnymi zasadami pomocy państwa polski system przyniesie korzyści osobom korzystającym z usług poczty - zauważyła unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager.

 

Plan wsparcia finansowego dla Poczty Polskiej  zgłoszono w czerwcu 2014 roku. W tym celu utworzony został specjalny fundusz. Wysokość rekompensaty za rok 2013 została oszacowana na około 23 milionów euro.

 

Zgodnie z przyjętymi w 2011 r. unijnymi zasadami pomocy państwa dotyczącymi rekompensaty z tytułu świadczenia usług publicznych, przedsiębiorstwa mogą pod pewnymi warunkami otrzymywać rekompensatę za dodatkowe koszty związane ze świadczeniem usług. Zasady te pozwalają państwom członkowskim na przyznawanie pomocy państwa z tytułu świadczenia usług powszechnych, ale rekompensata ta nie może być nadmierna. System ten ma na celu ograniczenie do minimum zakłóceń konkurencji i wydajne wykorzystanie zasobów publicznych.

 

PAP

Az

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze