Sklep internetowy zachęca klientów do pokazania przed kamerą swojej... karty płatniczej. To nie do końca bezpieczne

Technologie
Sklep internetowy zachęca klientów do pokazania przed kamerą swojej... karty płatniczej. To nie do końca bezpieczne
kodano.pl
Aplet do badania rozstawu źrenic

Jeden z polskich sklepów internetowych zajmujących się sprzedażą okularów zachęca do badania rozstawu źrenic przez sieć. Sklep z tego tytułu prosi o uruchomienie kamerki internetowej i przyłożenie karty płatniczej do górnej wagi. Jak podaje portal Niebezpiecznik.pl, choć sklep nie ma złych intencji, w taki sposób można stracić dane swojej karty.

Pasek magnetyczny karty kredytowej lub debetowej służy do odczytania rozstawu źrenic. Z racji standardu kart płatniczych ma przewidywalny rozmiar, a aplet wykorzystuje go do uzyskania jednostki miary.

 

Internauci zwracają jednak uwagę, że w ten sposób można stracić dane swojej karty. Narażone są zwłaszcza te kredytowe. Choć aplet chce fotografię tyłu karty, wypukły numer karty umieszczony z przodu nadal można odczytać. Ten sam problem dotyczy daty ważności i nazwiska właściciela. Ostatni istotny element -  kod CVV2 - jest z kolei umieszczany na stronie z paskiem magnetycznym, czyli na stronie fotografowej.

 

Niebezpiecznik.pl informuje ponadto, że sklepu nie można podejrzewać o nieetyczne działanie, ponieważ aplet działa lokalnie. Z drugiej strony przesłanie niepowołanej osobie obrazu jest jak najbardziej możliwe.

 

Administratorzy sklepu szybko zdali sobie sprawę ze swojego błędu. Pojawił się apel o zasłonięcie wrażliwych danych w przypadku korzystania z karty płatniczej.

 

niebezpiecznik.pl

pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie