Rok 2015 zapewne najcieplejszy, od kiedy prowadzi się pomiary. "To złe wiadomości dla planety"

Technologie
Rok 2015 zapewne najcieplejszy, od kiedy prowadzi się pomiary. "To złe wiadomości dla planety"
Vinoth Chandar / Flickr (CC BY 2.0)

W roku 2016 r. będzie jeszcze cieplej - przewidują eksperci Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO). Globalna średnia temperatura po raz pierwszy będzie zapewne wyższa o 1 stopień niż w epoce preindustrialnej z końca XIX wieku.

Także lata 2011-2015 będą najcieplejszym okresem pięcioletnim - poinformowała w środę WMO w Genewie.


Zdaniem ekspertów, przyczyną jest zarówno powodowana przez człowieka zmiana klimatu, jak i El Nino (pojawiający się co kilka lat ciepły prąd morski we wschodniej części strefy równikowej Pacyfiku), który obecnie jest szczególnie intensywny.


El Nino odpowiada za klęski ekologiczne w różnych regionach międzyzwrotnikowych. Może powodować susze w Australii, różnych regionach Afryki, Azji Południowo-Wschodniej i Indii, a jednocześnie sprowadzać deszcze na inne obszary ziemskiego globu.


- To są złe wiadomości dla planety - powiedział dyrektor generalny WMO Michel Jarraud. Wskazał na El Nino oraz zwrócił uwagę, że koncentracja gazów cieplarnianych w atmosferze rośnie nieprzerwanie od 30 lat. Na całym świecie obserwowane są ekstremalne zjawiska pogodowe, m.in. szczególnie ulewne deszcze na niektórych obszarach Ameryki Południowej, w Afryce Północnej i w Chinach.


Emisję gazów cieplarnianych, które powodują zmianę klimatu, można kontrolować - podkreślił szef WMO, wskazując, że ludzkość dysponuje niezbędną do tego wiedzą.


W przyszłym tygodniu na szczycie klimatycznym w Paryżu światowi przywódcy mają omawiać plany ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i zapobieżenia wzrostowi średniej temperatury na świecie o ponad 2 stopnie powyżej epoki preindustrialnej.


PAP

am/luq
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie