Prezydent Duda przybył do Pekinu. Spotka się z prezydentem Chin

Świat
Prezydent Duda przybył do Pekinu. Spotka się z prezydentem Chin
PAP/Jacek Turczyk

Spotkanie z prezydentem Chin Xi Jinpingiem i przewodniczącym chińskiego parlamentu Zhang Dejiangiem zaplanowano na rozpoczynającą się w środę dwudniową wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w Pekinie. W obecności prezydentów w środę mają zostać podpisane memoranda.

W środę prezydent przybył do Pekinu, gdzie rozpoczyna oficjalną wizytę i o godz. 17:00 czasu lokalnego (godz. 10:00 czasu polskiego) w Wielkiej Hali Ludowej przy placu Tiananmen spotka się z prezydentem Chin.


Polski i chiński prezydent będą uczestniczyć w podpisaniu porozumień: o współpracy banku ICBC (Industrial and Commercial Bank of China) z BGK, oraz o współpracy między ICBC i PAIiIZ (Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych), a także  o kooperacji w dziedzinie turystyki. Z kolei w środę lub w czwartek ma zostać podpisane memorandum o porozumieniu pomiędzy rządem chińskim i polskim dotyczące wspólnego wspierania inicjatywy "Jeden Pas i Jeden Szlak" – wspólnej sieci korytarzy, łączących Kraj Środka z Unią Europejską, która pozwoli na swobodną wymianę m.in. towarów, technologii oraz personelu.


Polska miedź w Chinach


Zapowiadane było także podpisanie umowy między KGHM i China Minmetals; informował o tym w ubiegłym tygodniu prezes PAIiIZ Sławomir Majman.


- Planowane w Pekinie spotkanie prezesów zarządów China Minmetals Corporation i KGHM Polska Miedź SA zostało przełożone na późniejszy termin. Ten fakt nie ma żadnego wpływu na biznesowe relacje oraz współpracę między obiema firmami - powiedział we wtorek rzecznik KGHM Dariusz Wyborski.


W 2012 r. KGHM podpisał z China Minmetals Corporation umowę ramową na lata 2012-2016. Zakłada ona, że rocznie KGHM będzie dostarczać chińskiemu partnerowi od 50 do 100 tys. ton  miedzi. Co roku prowadzone są natomiast uzgodnienia dotyczące konkretnej wielkości dostaw na kolejny rok, logistyki, ceny i form zapłaty. Są to rozmowy o charakterze technicznym w ramach obowiązującej umowy.

 

Wizyta prezydenta w Kraju Środka


Prezydent w poniedziałek w Szanghaju otworzył Polsko-Chińskie Forum Gospodarcze, a we wtorek w Suzhou wziął udział w szczycie gospodarczym szesnastu państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin.


W czwartek prezydent Duda spotka się z przewodniczącym parlamentu Chin. Także na czwartek zaplanowano zwiedzanie Muru Chińskiego, spotkanie prezydenta z Polakami mieszkającymi w Chinach i udział w koncercie laureata tegorocznego konkursu chopinowskiego.

 

PAP

prz
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie