Nowi członkowie Krajowej Rady Sądownictwa. Wśród nich m.in. Krystyna Pawłowicz

Polska
Nowi członkowie Krajowej Rady Sądownictwa. Wśród nich m.in. Krystyna Pawłowicz
Flickr/Beth Cortez-Neavel

Swoich przedstawicieli wybrał dziś Sejm. W KRS znajdą się Borys Budka (PO), Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz (PiS) oraz Tomasz Rzymkowski (Kukiz'15).

Niezbędnej większości nie uzyskał zgłoszony przez Nowoczesną i PSL Mirosław Pampuch.


Sejm wybrał tez swoich przedstawicieli w Krajowej Radzie Prokuratury. Zostali nimi: Barbara Chrobak (klub Kukiz'15), Arkadiusz Myrcha (PO), Piotr Pszczółkowski i Małgorzata Wassermann (PiS). Wystarczającego poparcia nie uzyskał Michał Stasiński, zgłoszony przez kluby Nowoczesna i PSL.

 

KRS to konstytucyjny organ stojący na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów; w imieniu wymiaru sprawiedliwości ma prawo występować do Trybunału Konstytucyjnego. Rada składa się z 25 członków: pierwszego prezesa Sądu Najwyższego, prezesa NSA, ministra sprawiedliwości, jednego przedstawiciela prezydenta, 15 członków wybieranych spośród sędziów, czterech posłów i dwóch senatorów. Kadencje członków wybranych przez Sejm i Senat wygasają z kadencją parlamentu.

 

KRP jest organem władzy państwowej utworzonym w ramach reformy, która rozdzieliła stanowiska ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Ma dbać o autonomię i niezależność prokuratorów, zwłaszcza wobec władzy wykonawczej. Liczy 25 członków - z urzędu należą do niej prokurator generalny i minister sprawiedliwości - w tym czterech przedstawicieli Sejmu i dwóch Senatu.


PAP

grz
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie