Kanada przyjmie uchodźców. Z wyjątkiem młodych, samotnych mężczyzn

Świat
Kanada przyjmie uchodźców. Z wyjątkiem młodych, samotnych mężczyzn
Premier Kanady Justin Trudeau, Fot. PAP/EPA/RITCHIE B. TONGO

Do końca roku Kanada przyjmie 10 tys. uchodźców z Syrii przebywających w obozach w Turcji, Jordanii i Libanie - poinformował we wtorek kanadyjski rząd. Kolejnych 15 tys. migrantów zostanie sprowadzonych do końca lutego 2016. Nie będzie wśród nich młodych, samotnych, heteroseksualnych mężczyzn.

Kanada zamierza pomóc przede wszystkim pełnym rodzinom, zagrożonym kobietom, osobom z najbardziej prześladowanych grup - niezależnie od wyznania - a także osobom ze środowiska LGBT. Samotni mężczyźni będą kwalifikowani do programu tylko wówczas, jeśli będą towarzyszyć swoim rodzicom lub zaliczają się do mniejszości seksualnych - wyjaśniali ministrowie uczestniczący w opracowaniu programu pomocy podczas wtorkowej konferencji prasowej w Ottawie, transmitowanej przez stacje telewizyjne. Proces kwalifikowania uchodźców będzie trwał do końca grudnia. Imigranci zostaną przetransportowani samolotami przy ewentualnym wsparciu kanadyjskiej armii. Transporty rozpoczną się na początku grudnia.


Rząd federalny w ciągu sześciu lat wyda 678 mln dolarów kanadyjskich na program przesiedlenia oraz pomocy w integracji uchodźców.


Kanada zamierza pomóc uchodźcom, których dossier zostało już wstępnie przygotowane przez urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. uchodźców (UNHCR) oraz tym zarejestrowanym przez rząd Turcji. To część procedur bezpieczeństwa - kanadyjski rząd chce uchronić kraj przed przypadkowym przybyciem osób, które mogły mieć związki z ugrupowaniami islamistycznymi. Jak wyjaśnił minister bezpieczeństwa publicznego Ralph Goodale, w ramach weryfikacji pracownicy kanadyjskich służb imigracyjnych będą przeprowadzać indywidualne rozmowy z uchodźcami, będą też pobierane dane biometryczne. Kanada będzie ponadto sprawdzać bazy danych własne oraz prowadzone przez USA, "zanim ktokolwiek wsiądzie do samolotu" - dodał Goodale.


Uchodźcy będą przechodzić badania lekarskie. W razie potrzeby będą szczepieni, otrzymają też pomoc w radzeniu sobie z wojenną traumą. Minister zdrowia Jane Philpott dodała, że celem rządu jest skrócenie do minimum okresu przejściowego i osiedlenie uchodźców w docelowych miejscach zamieszkania.


"25 tys. nowych Kanadyjczyków"


Początkowo plan rządu zakładał sprowadzenie 25 tys. uchodźców do końca 2015 roku. Jednak, jak wyjaśnił minister ds. imigracji i uchodźców John McCallum, zdecydowano się wydłużyć czas realizacji planu przyjazdu imigrantów po to, by dochować procedur bezpieczeństwa i zagwarantować sprawny przebieg ich osiedlania w Kanadzie. W programie imigracyjnym dla syryjskich uchodźców jest dostępny zarówno tzw. sponsoring rządowy, jak i pomoc ze strony osób, instytucji i organizacji prywatnych.


Przybywający do Kanady uchodźcy będą kierowani - o ile będzie to możliwe - do docelowych miejsc zamieszkania, ale wykorzystane mogą być też bazy wojskowe w prowincjach Ontario i Quebec. Bazy te umożliwią zakwaterowanie jednorazowo 6 tys. osób - poinformował minister obrony narodowej Harjit Sajjan. Wojsko będzie też pomagać urzędnikom imigracyjnym w weryfikacji uchodźców, jeszcze na terenie obozów w Turcji, Libanie i Jordanii.


Łącznie 36 miast kanadyjskich zgłosiło już gotowość przyjęcia i osiedlenia na stałe uchodźców. Jedna trzecia tych miast znajduje się we francuskojęzycznym Quebecu.


Jak we wtorkowym wywiadzie dla telewizji publicznej mówił premier Justin Trudeau, "chodzi nie tylko o przyjęcie 25 tys. syryjskich uchodźców, chodzi o przyjęcie 25 tys. nowych Kanadyjczyków".

 

PAP

prz
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie