Bydgoszcz: senat uniwersytetu za odwołaniem rektora. Po tragedii na otrzęsinach

Polska
Bydgoszcz: senat uniwersytetu za odwołaniem rektora. Po tragedii na otrzęsinach
PAP

Senat Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy wydał w środę pozytywną opinię w sprawie wniosku o odwołanie rektora prof. Antoniego Bukaluka, w związku z tragedią na otrzęsinach. W kolejnym etapie sprawą zajmie się kolegium elektorów uczelni. Dziś prokuratura przedstawiła zarzuty Ewie Ż., przewodniczącej samorządu studentów uniwersytetu.

Z wnioskiem o odwołanie rektora wystąpiła poprzednia minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska.


- Za odwołaniem rektora było 21 członków senatu, przeciw - 11. Dwóch wstrzymało się od głosu. Kolegium elektorów ma zebrać się 3 grudnia, ale wcześniej trzeba przeprowadzić wybory uzupełniające do kolegium, gdyż część osób ze składu odeszła z uczelni m.in. studenci, którzy skończyli studia - powiedział PAP rzecznik UTP dr Mieczysław Karol Naparty.


Tragedia na otrzęsinach wydarzyła się w nocy z 14 na 15 października. W łączniku pomiędzy dwoma budynkami uczelni, w których odbywała się impreza i na schodach prowadzących do łącznika skupiło się wiele osób i doszło do ściśnięcia części z nich. Spośród kilkunastu poszkodowanych trzy osoby zmarły: dwie studentki (24-letnia i 20-letnia) oraz 19-letni student. Sekcje zwłok wykazały, że przyczyną zgonów było niedotlenienie wskutek ucisku na klatkę piersiową.

 

Zarzuty dla organizatorki imprezy


W środę Prokuratura Rejonowa Bydgoszcz-Północ przedstawiła zarzuty organizatorce imprezy, przewodniczącej samorządu studenckiego Ewie Ż.: nieumyślnego sprowadzenia niebezpieczeństwa zagrożenia zdrowia i życia, której skutkiem była śmierć trzech osób, organizację imprezy masowej bez zezwolenia i umożliwienie sprzedaży alkoholu bez pozwolenia. Ewa Ż. przyznała się tylko do zarzutu dotyczącego sprzedaży alkoholu; odmówiła składania wyjaśnień.


PAP

am/kan
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie