Turcja: prezydent zatwierdził skład nowego rządu. Jego zięć został ministrem energetyki

Świat
Turcja: prezydent zatwierdził skład nowego rządu. Jego zięć został ministrem energetyki
PAP/EPA/SEDAT SUNA

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zatwierdził we wtorek skład nowego rządu Ahmeta Davutoglu. W nowym gabinecie znalazły się osoby zbliżone do szefa państwa. Np. ministrem energetyki został zięć Erdogana Berat Albayrak.

Formowanie nowego rządu rozpoczęło się po odzyskaniu przez konserwatywno-islamistyczną Partię Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) w przedterminowych wyborach parlamentarnych 1 listopada bezwzględnej większości w parlamencie. Szef rządu Agmet Davtoglu pochodzący z AKP przedstawił skład gabinetu, który dziś został przez prezydenta zatwierdzony.

 

Na stanowisko szefa dyplomacji wrócił Mevlut Cavusoglu. Pełnił tę funkcję do czerwcowych wyborów parlamentarnych, po których nie udało się sformować rządu. Jednym z wicepremierów został również były minister finansów Mehmet Simsek, który będzie odpowiadał za sprawy gospodarcze.


Ministrem gospodarki został Mustafa Elitas, finansów – Naci Agbal. Obaj są uważani za lojalnych wobec Erdogana. Ponadto na stanowisko ministra energetyki powołano zięcia Erdogana, Berata Albayraka.


Na liście szefów resortów nie ma byłego wicepremiera Alego Babacana szanowanego przez międzynarodowe środowiska biznesowe. W przeszłości skutecznie przeciwstawiał się zakusom prezydenta w sprawie obniżania stop procentowych w celu stymulacji gospodarki.


O zatwierdzeniu nowego gabinetu poinformowało w oświadczeniu biuro Erdogana kilka godzin po zestrzeleniu przez tureckie myśliwce rosyjskiego samolotu, który według Ankary naruszył jej przestrzeń powietrzną.


PAP

mr/prz/kan
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie