Trybunał Konstytucyjny 9 grudnia zbada skargi we własnej sprawie

Polska
Trybunał Konstytucyjny 9 grudnia zbada skargi we własnej sprawie
Lukas Plewnia/Flickr.com
Trybunał Konstytucyjny

9 grudnia Trybunał Konstytucyjny zbada skargi na nowelizację ustawy o TK autorstwa PiS, złożone przez PO i Rzecznika Praw Obywatelskich - poinformował poseł Platformy Borys Budka.

- Trybunał 9 grudnia ma rozpoznać w pełnym składzie połączony wniosek nasz i RPO; na razie nie mam informacji o terminie, jaki TK wyznaczył na przesłanie stanowisk stron do tego wniosku - powiedział Budka.

 

Posłowie PO i RPO Adam Bodnar zaskarżyli w poniedziałek do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy o TK autorstwa PiS. W czwartek przyjął ją Sejm, a w piątek bez poprawek Senat. Tego samego dnia prezydent podpisał tę nowelizację ogłoszono ją w Dzienniku Ustaw. Ustawa wejdzie w życie 5 grudnia.

 

Według nowelizacji w przypadku sędziów TK, których kadencja upływa w 2015 r., termin na zgłaszanie kandydatów na ich następców wynosi 7 dni od wejścia tego przepisu w życie. Oznacza to nowy wybór pięciu sędziów. Nowela wygasza także kadencje prezesa i wiceprezesa Trybunału.

 

Rzecznik Praw Obywatelskich zakwestionował całą nowelizację. Zdaniem posłów PO parlament i prezydent wykroczyli poza "konstytucyjne umocowanie".

 

Z kolei 3 grudnia TK ma zbadać skargę posłów PO i PSL dotyczącą uchwalonej w czerwcu ustawy o TK. Na jej mocy Sejm minionej kadencji wybrał w październiku 5 nowych sędziów Trybunału w miejsce tych, których kadencje wygasły w listopadzie (trojga) oraz wygasną w grudniu (dwojga). Prezydent Andrzej Duda do dziś nie zaprzysiągł trzech nowych sędziów.

 

PAP

pr/luq
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie