Prof. Henryk Samsonowicz i Aleksander Hall rezygnują z członkostwa w kapitule Orderu Orła Białego. Przez ułaskawienie Kamińskiego

Polska
Prof. Henryk Samsonowicz i Aleksander Hall rezygnują z członkostwa w kapitule Orderu Orła Białego. Przez ułaskawienie Kamińskiego
Polsat News

- Swoją rezygnację z członkostwa w kapitule uzasadniliśmy podważaniem przez pana prezydenta zasad niezawisłości władzy sądowniczej – powiedział "Gazecie Wyborczej" Aleksander Hall, który wraz z prof. Samsonowiczem wchodził w skład Kapituły od 2011 roku.

Członkowie Kapituły w ten sposób wyrazili swój protest wobec ułaskawienia Mariusza Kamińskiego. - Ministrowie pana prezydenta stwierdzili, że ułaskawiono "kryształowego człowieka", ja jednak obserwowałem działania CBA m.in. w Sopocie ws. oskarżenia prezydenta miasta Jacka Karnowskiego i mam zupełnie przeciwne wrażenia – powiedział "Wyborczej" Aleksander Hall.


Były już sekretarz Kapituły zaznaczył, że do podjęcia przez niego ostatecznej decyzji skłoniły go także kolejne działania prezydenta. Andrzej Duda jest Wielkim Mistrzem Orderu, który także wchodzi w skład Kapituły.

 

Od XVII wieku


Order Orła Białego jest najstarszym i najwyższym polskim odznaczeniem państwowym. Nadawany jest za szczególne zasługi cywilne i wojskowe dla Rzeczypospolitej Polskiej, zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny. Ustanowiony został przez Augusta II Mocnego w XVII wieku. W latach 1939-1990 przyznawał go prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie. Kawalerami Orderu Orła Białego są m.in. Jan Paweł II, Zbigniew Religa czy prof. Władysław Bartoszewski.  Aleksander Hall i prof. Henryk Samsonowicz zostali odznaczeni przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

 

Prof. Henryk Samsonowicz jest historykiem specjalizującym się w okresie średniowiecza. W latach 1980-1982 pełnił funkcję rektora Uniwersytetu Warszawskiego, a w latach 1989-1990 był ministrem edukacji narodowej w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Od 1980 działał w "Solidarności".

 

Aleksander Hall to polityk i historyk, nauczyciel akademicki z tytułem doktora habilitowanego nauk humanistycznych. W PRL-u był działaczem opozycji, a w latach 1989-1990 ministrem ds. współpracy z organizacjami politycznymi i stowarzyszeniami w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Był także posłem na Sejm I i III kadencji.

 

wyborcza.pl

prz/pr
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie