Prezydent Częstochowy dąży do utworzenia województwa częstochowskiego

Polska
Prezydent Częstochowy dąży do utworzenia województwa częstochowskiego
Krzysztof Matyjaszczyk, Fot. PAP/Waldemar Deska

- Politycy, którzy przejęli władzę w naszym kraju deklarowali w kampanii wyborczej chęć odtworzenia woj. częstochowskiego. Ja deklaruję wsparcie dla tej idei – powiedział prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

W tej chwili region częstochowski jest częścią województwa śląskiego. O ponownym utworzeniu samodzielnego województwa częstochowskiego, które istniało już w latach 1975-1998, mówili w kampanii wyborczej politycy Prawa i Sprawiedliwości.

 

- Do tej pory różne opcje rządzące nie deklarowały żadnych zmian. My po prostu na ten pociąg do województwa musimy zdążyć. Musimy pokazać, że jesteśmy zdeterminowani, gotowi, chętni do współpracy, że ponad podziałami partyjnymi jesteśmy gotowi współpracować – zadeklarował prezydent Częstochowy.


Matyjaszczyk podczas konferencji podpisał list do premier Beaty Szydło, w którym prosił o "podjęcie prac prowadzących do zmian administracyjnych". Kopia listu znajdzie się na stronie internetowej Urzędu Miasta, skąd każdy częstochowianin będzie mógł wydrukować go i wysłać do premier.

 

Prezydent zachęcał mieszkańców Częstochowy i regionu do zaangażowania się w kampanię. – Rządzący w Warszawie powinni mieć jasny komunikat płynący od mieszkańców, że jesteśmy za powołaniem nowego województwa. Chciałbym, aby wiele różnych osób, środowisk, stowarzyszeń zaangażowało się w tę akcję, abyśmy mogli powiedzieć, że zrobiliśmy wszystko, co było możliwe – podkreślił Matyjaszczyk. Do wzięcia udziału w akcji namawiać będą także wolontariusze podczas różnych wydarzeń w mieście. Prezydent planuje wysłać również tradycyjne listy w tej sprawie do wszystkich częstochowian.

 

PAP

prz/luq
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie