Po zamachach w Paryżu: 1233 rewizje, 165 zatrzymań i 230 sztuk zarekwirowanej broni

Świat
Po zamachach w Paryżu: 1233 rewizje, 165 zatrzymań i 230 sztuk zarekwirowanej broni
PAP/EPA

Minister spraw wewnętrznych Francji Bernard Cazeneuve przedstawił deputowanym wyniki działań antyterrorystycznych, które po zamachach w Paryżu przeprowadziła francuska policja. - Niemal połowę przechwyconej broni stanowi broń długa i wojskowa, co dowodzi skuteczności podjętych działań - przekonywał we wtorek minister.

124 osobom postawiono wstępne zarzuty, choć minister nie sprecyzował, czego one dotyczą, ani czy mają związek z zamachami przeprowadzonymi w Paryżu.


Nie podał nowej liczby osób, wobec których nakazano areszt domowy ze względu na to, że są pod "szczególną obserwacją służb wywiadowczych"; dwa dni po zamachach było takich osób 104 w całym kraju.


Wprowadzony od 14 listopada stan wyjątkowy we Francji obowiązuje do końca lutego 2016 r. Prasa francuska informuje o nadużywaniu przez policję wynikających ze stanu wyjątkowego uprawnień. Odnosząc się do tej krytyki Cazeneuve oświadczył, że u swoich podwładnych nie będzie tolerował "żadnego uchybienia zasadom państwa prawa".


W zamachach terrorystycznych przeprowadzonych 13 listopada w Paryżu zginęło 130 osób, a ponad 350 zostało rannych. Nadal poszukiwany jest główny podejrzany Salah Abdeslam, który mógł uciec do Belgii, oraz jego wspólnicy.


PAP

am/kan/dro
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie