Platini zdyskwalifikowany dożywotnio? Komisja Etyki FIFA złoży wniosek

Sport
Platini zdyskwalifikowany dożywotnio? Komisja Etyki FIFA złoży wniosek
PAP/EPA

O wniosku poinformował adwokat Platiniego nazywając go skandalicznym i nieopartym na żadnych dowodach. Oficjalny raport komisji, która pracuje pod przewodnictwem niemieckiego sędziego Hansa-Joachima Eckerta, zostanie ogłoszony w grudniu.

Wygląda na to, że szef UEFA będzie miał większe powody do zmartwień niż tylko to, że nie wystartuje w wyborach na sternika światowej piłki. Komisja Etyki w sobotę poinformowała, że zakończyła prace i stosowny raport przekazała Eckertowi. Raport nie został upubliczniony ze względu na domniemanie niewinności. Wiadomo jednak, że komisja wnioskowała o ukaranie Platiniego i Blattera. Według pierwszych nieoficjanych doniesień, Komisja Etyki planowała zawiesić Platiniego na siedem lat. We wtorek jego prawnik Thibaud d'Ales poinformował jednak, że złożono wniosek o dożywotnie zawieszenie działacza. 

 

Szef UEFA w środku afery FIFA


Na początku października Platini został zawieszony na 90 dni w związku z podejrzeniami o korupcję. W 2011 roku miał przyjąć od Blattera dwa miliony franków za rzekomą pracę wykonaną na rzecz FIFA w latach 1999-2002. Francuz odwołał się od tej decyzji do Trybunału ds. Sportu (CAS) w Lozannie.

 

FIFA jest w kryzysie od połowy obecnego roku, kiedy przed jej kongresem w Zurychu szwajcarska policja - we współpracy z Amerykanami - zatrzymała siedmiu prominentnych działaczy i postawiła im zarzuty korupcyjne. Kilka dni później na kolejną kadencję wybrano kierującego organizacją od 1998 roku Josepha Blattera. Pod koniec września prokuratura w Szwajcarii wszczęła przeciwko niemu postępowanie karne.

 

Blatter jest podejrzany m.in. o podpisanie w 2005 roku niekorzystnego dla FIFA kontraktu z Karaibską Unią Piłkarską. Zarzuca mu się ponadto inne przypadki działania w sprzeczności z interesem organizacji, w tym te związane z prawami telewizyjnymi i marketingiem.

 

Reuters, PAP

Az/luq

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze