PGNiG otworzyło pierwszą kopalnię gazu w Pakistanie

Biznes
PGNiG otworzyło pierwszą kopalnię gazu w Pakistanie
Polsat News

"Liczymy, że dzięki nowo odkrytemu złożu będziemy mogli istotnie zwiększyć wydobycie gazu. Dotychczasowe przychody ze sprzedaży gazu w Pakistanie wyniosły 25 mln dolarów netto" – powiedział cytowany w komunikacie spółki wiceprezes PGNiG ds. poszukiwań i wydobycia Zbigniew Skrzypkiewicz. Wydobycie ruszy pod koniec grudnia.

W 2015 roku PGNiG odkryło w Pakistanie złoża niekonwencjonalnego gazu zamkniętego (tight gas), czyli takiego, który wydobywa się za pomocą technologii podobnych do wydobywania gazu łupkowego. Gaz zamknięty uwięziony jest w izolowanych porach skalnych w skałach nieprzepuszczalnych na głębokości większej niż 3500 m. Odkryte w Pakistanie złoża mogą zawierać nawet 4,5 mld m3 gazu.


W tym roku zakończono także budowę instalacji na powierzchni, która po wykonaniu dodatkowych otworów umożliwi zwiększenie dotychczasowego wydobycia czterokrotnie – do około 800 m3 na minutę. Wartość całej inwestycji wyniosła 13 mln dolarów.


Na tym PGNiG nie kończy. Spółka zapowiada nowe prace poszukiwawcze, licząc na odkrycie co najmniej jeszcze jednego złoża gazu. "Osiągnięty sukces skłonił PGNiG do poszukiwań również innych obszarów koncesyjnych na rynku pakistańskim" – napisano w komunikacie.


Dziesięć lat PGNiG w Pakistanie


Polska spółka działa w Pakistanie już dziesięć lat. Na koncesji Kirthar ma 70 proc. udziałów, pozostałe 30 proc. należy do spółki PPL. Na tej koncesji dotychczas wykonano trzy otwory poszukiwawcze, dzięki którym odkryto dwa złoża: Rehman w 2009 roku i Rizq w 2015. "Nowa kopalnia gazu stanowi bazę do dalszych prac zmierzających do pełnego zagospodarowania złóż Rehman i Rizq, co pozwoli ośmiokrotnie zwiększyć wydobycie gazu z koncesji Kirthar" – czytamy w komunikacie.


Od czerwca 2013 roku za pomocą tymczasowych instalacji prowadzona była próbna eksploatacja ze złoża Rehman, a wyprodukowany gaz był sprzedawany do pakistańskiej sieci gazowej.


pgnig.pl

prz/luq
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie