Film "Mustang" zdobył nagrodę Parlamentu Europejskiego Lux

Kultura
Film "Mustang" zdobył nagrodę Parlamentu Europejskiego Lux
© European Union 2015 - Source: EP
Przewodniczący europarlamentu Martin Schulz wręcza nagrodę filmową Lux za 2015 rok.

Nagrodę filmową Lux, przyznawaną przez Parlament Europejski, otrzymał w tym roku film "Mustang" - poinformował we wtorek przewodniczący europarlamentu Martin Schulz podczas ceremonii wręczenia trofeum w Strasburgu. "Mustang" to opowieść o pięciu siostrach, które obiecano przyszłym mężom w wyniku wymuszonych małżeństw, a które zdecydowały się, wbrew tradycji, żyć własnym życiem.

Nagrodę odebrała turecko-francuska reżyserka obrazu Deniz Gamze Ergüven.

 

Schulz podkreślił, że w filmach zgłoszonych do konkursu poruszane są fundamentalne problemy: "Jak nasz kontynent, zmieniony przez emigrację powinien się zmieniać, aby stać się miejscem imigracji? Jaka jest rola społeczna kobiet w naszych i sąsiadujących krajach? Jak kryzys ekonomiczny zmienił nasze życie?"

 

- Na swój sposób mój film promuje idee Unii Europejskiej - powiedziała reżyserka Deniz Gamze Ergüven.

 

- Te europejskie filmy zasługują na nasze wsparcie i jestem dumny z tego, że Parlament Europejski znowu, w tym roku pomaga je udostępnić jak najszerszej publiczności - stwierdził Schulz.

 

Przewodnicząca parlamentarnej komisji ds. kultury Sivia Costa, powiedziała: - Nagroda filmowa Lux jest przykładem dyplomacji kulturowej, łączy w sobie wsparcie dla przemysłu filmowego i kultury poprzez europejski udział w produkcji filmów, promowanie różnorodności kulturowej i językowej oraz artystycznej interpretacji złożonej rzeczywistości, dzięki czemu lepiej rozumiemy siebie nawzajem, nie tylko w Europie, ale i na świecie - stwierdziła.

 

W finale konkursu znalazły się jeszcze dwa inne filmy: "Mediterranea" (Włochy, USA, Niemcy, Francja, Katar), wyreżyserowana przez Jonasa Carpignano oraz "Urok" (Lekcja), wyreżyserowany przez Kristinę Grozevą i Petara Valchanova (Bułgaria, Grecja).

 

Nagroda Lux Parlamentu Europejskiego została ustanowiona w 2007 roku. Ma na celu wyróżnienie filmów, które pokazują kulturę europejską. W jury tej nagrody głosują tylko posłowie Parlamentu Eyuropejskiego. Parlament Europejski ponosi koszty związane z tłumaczeniem oraz przygotowaniem napisów, w 24 oficjalnych językach UE, każdego z trzech filmów, które weszły do finału konkursu. Ponadto, zwycięski film zostanie dostosowany do potrzeb osób niedosłyszących i niedowidzących co najmniej w jednej, oryginalnej wersji językowej. Finałowe obrazy są wyświetlane w 28 krajach Unii Europejskiej, podczas Dni Filmowych Lux trwających od września do grudnia.

 


hk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie